Sırbistan'da Peynir Festivali

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da ilk kez düzenlenen Balkan Peynir Festivali büyük katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Sırbistan'da Peynir Festivali

 

Balkanlara has olan peynirlerin teşhir edildiği festival bir ilke imza atarak, farklı lezzetleri bir araya getirdi. Renkli görüntülere sahne olan festivalde, Balkan ülkelerinin bazı yörelerine özgün olan ve ilk defa teşhir edilen peynirler de yer aldı.
 
Balkan Peynir Festivali’ne katılan peynir üreticisi Srdjan Kovaçeviç, festivalin desteklenmesi gereken son derece güzel bir fikir olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar hep gıda festival ve fuarlarına peynir üreticisi olarak ürünlerimizle katıldık. Fakat bu sefer ilk defa sadece peynir çeşitlerinin sergilendiği bir festivaldeyiz. İşin ilginç yanı, hiç tatmadığınız, tadını bilmediğiniz lezzetli peynirlerin teşhir edilmesi idi. Balkan ülkelerinin farklı farklı yerlerinde üretilen, o yerlere özgün olan peynirlerin üretildiğini bilmek ve tadına bakmak da güzel bir şey” şeklinde konuştu.
 
Festivale, Sırbistan yanı sıra, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Macaristan, Bulgaristan, Makedonya ve diğer ülkelerin peynir üreticileri katıldı. Balkan Peynir Festivali’nin gelenek halini alması önümüzdeki yıllarda daha fazla üretici toplaması öngörülüyor.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER