banner24

Sırbistan Cumhurbaşkanını Seçiyor

Sırbistan'da halk, yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gitti.

Sırbistan Cumhurbaşkanını Seçiyor

Seçmenler, Demokrasi Partisi (DS) lideri Boris Tadiç ve Sırp Kalkınma Partisi (SNS) lideri Tomislav Nikoliç için oy kullanıyor.
Sırbistan Ulusal Seçim Komisyonu'nca yapılan açıklamaya göre, 6 milyon 770 bin kişi ülke genelinde yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere oy kullanacak.
İkinci tur sonuçlarına göre en fazla oylan aday, 5 sene boyunca Sırbistan cumhurbaşkanı olacak. Adayların eşit oy alması durumunda seçimler 15 gün sonra tekrarlanacak.
12 adayın yarıştığı ilk turda, Boris Tadiç yüzde 25,34, Tomislav Nikoliç ise yüzde 24,99 oy almıştı.
Tadiç ve Nikoliç, cumhurbaşkanlığı için 3. kez yarışıyor. Nikoliç, 2004 ve 2008'de aday olmasına rağmen iki seçimde de Tadiç'e karşı kaybetmişti.
Seçim kampanyası boyunca Tadiç, AB'ye üyelik sürecini ön plana çıkarırken, rakibini siyasi kararsızlık ve geri kalmışlıkla suçladı. Nikoliç ise Sırbistan'da büyük sorun olan işsizlik ve halkın sosyal durumu konusunda üzerinde durdu ve Tadiç'i yolsuzlukla itham etti.
Voyvodina'daki Macarlar ve Sancak'taki Boşnak ulusal birlik parti liderleri, AB kurumları temsilcileri ve bir lider halka, Tadiç'e oy vermeleri yönünde çağrıda bulundu.
Tomislav Nikoliç ise AB ve NATO'ya üyelik sürecini referanduma götürme şartıyla Sırbistan Demokratik Parti (DSS) lideri Voyislav Koştunitsa'nın desteğini almayı başardı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER