banner51

Şii Camilerine Bomba

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da D-8 zirvesi için giden liderlerin kaldığı otele 10 kilometre uzaklıkta bir Şii camisine intihar saldırısı düzenlendi. Karaçi’de de iki cami hedef alınırken 36 kişi öldü

Şii Camilerine Bomba

 

Pakistan’da aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın bulunduğu liderler D-8 zirvesi için bir araya gelirken Şiilere yönelik intihar saldırısı başkent İslamabad’ı karıştırdı. Dünyanın nüfus bakımından en kalabalık 8 Müslüman ülkesini bir araya getiren zirveye katılan liderler ve dışişleri bakanlarının kaldığı otele yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta geceyarısı meydana gelen intihar saldırısında 23 kişi öldü. Karaçi’de de iki Şii camisi hedef alınırken toplamda ölü sayısı 36’ya çıktı. Her iki saldıryı da Taliban üstlendi. Saldırılar nedeniyle İslamabad’da olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken liderlerin geçeceği tüm yollar ulaşıma kapatıldı, perşembe ve cuma günü kamu personeli ve öğrenciler için tatil ilan edildi.
 
İslamabad’ın içinde yer alan ikiz kenti Ravalpindi’de önceki geceyarısı gerçekleşen intihar saldırısında ülkenin en büyük Şii camilerinden Kasr Şebir hedef alındı. Camide Muharrem matemi için giden çok sayıda kişi bulunuyordu. Saldırının ardından polis gece boyu fenerler ve meşalelerle enkazı araştırırken ölü sayısı sabah saatlerinde açıklandı. Polis, 23 kişinin öldüğünü, aralarında 8 çocuğun bulunduğu 62 kişinin yaralandığını duyurdu. Ancak o sırada Karaçi kentinde de iki Şii camisi hedef alındı. Bu saldırılarda da 13 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer ölenler arasında 5 polis olduğunu açıkladı. Yaşananlar, 16 Haziran’da Khyabar’da 29 kişinin öldüğü saldırıdan bu yana Şiilere yönelik en büyük saldırı oldu.
Pakistan Talibanı saldırıları üstlenirken sözcüleri Ehsanullah İhsan, “Şiilerin peygambere saygısızlık yaptığını” söyledi. İntihar saldırılarının ardından Şiilere ölüm mesajları yağmaya başladı. Cep telefonlarına gönderilen mesajlarda “Şiilere ölüm” gibi tehditler yer aldı. Mesajları alan kişilerden biri olan Celal Haydar İngiliz ajansı Reuters’a “Pakistan’da zaten Şiilere yönelik soykırım işleniyor, bu nedenle mesajlar pek de fark yaratmıyor” dedi. Muharrem ayı nedeniyle İslamabad’da Şiilere karşı yapılan saldırılar dikkate alınarak cami, pazar yerleri ve alışveriş merkezi yakınlarında güvenlik tedbirleri olağanüstü duruma getirildi. Bugün cuma namazı sonrasında saldırıların ve gerginliğin tırmanmasından endişe ediliyor. Pakistan’da bu yıl 300’den fazla Şii öldürüldü. Saldırıları Taliban ya da El Kaide’ye bağlı örgütler üstleniyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2012, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER