Sıdney Saldırganı Cinsel Tacizden Yargılanıyordu

Avustralya’nın Sidney kentinde kafede silahlı saldırı düzenleyen saldırganın eşini öldürme suçundan cezah aldığı, hakkında 50’den fazla cinsel taciz suçlaması olduğu ortaya çıktı.

Sıdney Saldırganı Cinsel Tacizden Yargılanıyordu
 
İngiltere’nin The Times gazetesi, Avustralya’nın Sydney kentinde gerçekleşen ve silahlı saldırgan dahil 3 kişinin ölümüyle sonlanan rehine krizinde, İranlı mülteci Munis’in eşini  öldürmekten hüküm giydiğini ve 50’den fazla cinsel taciz suçlaması olduğunu yazdı. Gazete ölü ele geçirilen İranlı mülteci Harun Munis’in 1996’da İran rejiminden kaçarak Avustralya’ya sığınıp, daha sonra ’Şeyh Harun’ lakabını aldığını ve kısa süre önce kefaletle hapisten çıktığını ifade etti.
 
The Times, teröristin eylem sırasında taleplerini iletmek için sosyal medyayı kullandığını ifade ederek, İranlı bir mülteci olan Harun Munis’in rehin aldığı kişileri videoya kaydedip sosyal medya üzerinden paylaştığını aktardı. Sydney polisinin medya kuruluşlarından saldırgan tarafından paylaşılan videoları yayınlamamalarını istediğini yazan gazete, bu isteğe gerekçe olarak polisin planladığı operasyonun tehlikeye girebileceğini bildirdiğini yazdı.
 
Saldırganın rehine eyleminden önce de Avustralya polisi tarafından tanınan bir isim olduğu ifade edilen haberde, karısını öldürmekten hüküm giymiş olan Munis’in, 2002 yılında genç bir kadına cinsel tacizle suçlandığını daha sonra Afganistan’da asker çocuklarını kaybetmiş Avustralyalı ailelere gönderdiği ’oğlunuz katildi’ yazılı mektuplar nedeniyle 2009’da açılan davada kendisini mahkeme binası girişine zincirleyerek eylem yaptığını yazdı.
 
Gazete saldırganın yine 2009’da ’şifacı’ olarak çalıştığı sırada 7 kadına tacizde bulunduğu iddialarıyla suçlandığını en son duruşmasına da geçtiğimiz hafta Cuma günü girdiğini belirtti.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER