Şehit Diplomatlar Anıtına Çelenk Bıraktı

Portekiz’de resmi temaslarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şehit diplomatlar anısına yapılan anıta çelenk bıraktı.

Şehit Diplomatlar Anıtına Çelenk Bıraktı
1982’de Ermeni terör örgütünce şehit edilen Türk diplomatlar anısına 2013’te yapılan anıtı ziyaret eden Davutoğlu, şehit edilen diplomatların evlerinin karşısında bulunan anıta çelenk bırakarak dua etti. Burada yaptığı konuşmada, iki unutulmaz şehidi anmak için toplandıklarını belirten Davutoğlu 7 Haziran 1982’de şehit edilen Lizbon Büyükelçiliği İdari Ateşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay’ın hiçbir zaman hafızalar silinmediğini söyledi.
 
Davutoğlu, Asala terör örgütünün Türk diplomatlarına yönelik terör saldırılarında birçok diplomatın şehit olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:
 
"Onlarca yıl bu diplomatlarımızın acısı bizim gönlümüzde yaşamakla birlikte Avrupa ve diğer ülkelerin merkezlerinde, maalesef bir anıtla bu hatıra derin bir şekilde Avrupa kültürünün içinde yer almamıştı. Dışişleri Bakanı olduğum dönemde iki ülkede ciddi bir inisiyatif başlatmıştık ve Kanada’da bir anıt açmıştık, daha sonra da 7 Haziran 2013’te burada, Lizbon’da bu anıtı açtık. Değerli büyükelçimiz Ebru Hanım’ı o zaman buraya büyükelçi olarak gönderirken verdiğim ilk talimatta bu anıtın açılması yönünde çaba göstermesiydi. Gerek Ebru Hanım’a gerek ekibine ve bu yünde çaba gösteren bütün diplomatlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Tabii belediye Lizbon Belediyesi ve buradaki yerel belediyeye ayrıca teşekkür ediyrum. Bu Türkiye-Portekiz dostluğunun da bir nişanesi. Acı hatıralar bizde herhangi bir intikam hissi uyandırmasa da milletimizdeki derin hafıza sebebiyle milli bilincimizi ve bu şehitlerimizin bizim tarihimizde bıraktığı derin izi hatırlamak bakımından önemlidir"
 
"Nerede nasıl bir saldırıya maruz kalmış olurlarsak olalım hiçbir zaman al bayrağımızı dünyanın her yerinde temsil etmekten ve onurla onu göndere çekmekten ve çekildiği yerde canımız pahasına savunmaktan geri durmadık” diyen Davutoğlu şöyle devam etti:
 
“Bu vesileyle Erkut Akbay ve Nadide Akbay’a tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Hatıraları ebediyen yaşayacaktır. Hem burada, bu mekanda hem şehit edildikleri Lizbon’da ve Türkiye’de 77 milyonun gönlünde yaşayacaktır. Bundan sonra da diplomatlarımız aynı kararlılıkla, aynı bilinçle milletimizi temsil etmeye devam edeceklerdir. Bu sene Türkiye’ye dönük olarak 1915 sözde soykırım iddialarıyla ilgili birçok faaliyet yapılırken, diplomatlarımızın bu aziz hatıralarının unutulmasına da izin vermeyeceğiz. Ümit ederiz ki bütün bu acılardan birlikte yeni bir barış dünyası kurarız. Ama her ne surette olursa olsun şehitlerimize olan vefa borcumuz hiçbir zaman unutulmayacaktır."
 
Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio ile görüşmesinin ardından Lizbon Merkez Camisi’ni de ziyaret etti ve Lizbon’daki İslam toplumu temsilcileriyle buluştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER