Seçim Krizi Devam Ediyor

Kosova meclis başkanı seçimi krizi devam ediyor.

Seçim Krizi Devam Ediyor
Seçimleri kazanan Haşim Taçi’nin PDK Partisi ve Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) başında bulunduğu 6+ Parlamento Grubu milletvekillerinin katılmadığı Kosova Meclis toplantısı düzenlendi.
 
LDK-AAK-NİSMA ve Vetevendosye Koalisyonu Milletvekillerinin 62 imzasıyla düzenlenen meclis oturumunda, ülkedeki siyasi krizin aşılması konusu tartışıldı. Meclis Başkanının henüz seçilmemesi nedeniyle oturum, Meclisteki en genç Milletvekili Teuta Rugova tarafından yönetildi. Toplantıyı yöneten milletvekili Rugova, Flora Brovina’nın yaptığı ihlallere değindikten sonra, ülkedeki siyasi krizin çözülmesi adına önerilerde bulunmak için milletvekillerini kürsüye davet etti. LDK milletvekilleri, PDK’nın kendilerinin ulaşamadığı çoğunluğu artık kabul etmesi gerektiğini belirtirlerken, Vetevendosye milletvekilleri de PDK’nın azınlıkta olduğunu söylediler. AAK milletvekilleri ise Meclis Başkanı’nın çoğunlukta olan parlamento grubu tarafından seçilmesi gereğine vurgu yaptılar. NİSMA milletvekilleri PDK milletvekillerinin oturumda yer almamasının seçimleri küçümsedikleri anlamına geldiğini ifade ettiler. 1 saat süren tartışmalar ardından LDK-AAK-NİSMA ve Vetevendosye milletvekilleri tarafından hazırlanan ortak açıklama, meclis kürsüsünden okundu. Kosova Demokratik Birliği LDK Milletvekili Vyosa Osmani tarafından okunan ortak basın açıklamasında, meclis oturumunun devamı için Flora Brovina’ya çağrı yapıldı. Koalisyonun Mecliste çoğunluğu oluşturduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
 
"Azınlıkta olan parlamento grup çözüme engel olmaktadır. Anayasa Mahkemesi kararı esasınca milletvekilleri çözüm bulabilir. Bizler de meclisin biran önce çalışmalarına başlaması için çaba sarf etmeye devam edeceğiz."
 
Ortak açıklama ardında toplantı sona erdi. Toplantıya katılmayan Haşim Taçi, koalisyonun düzenlediği meclis oturumunun, yasa dışı bir oturum olduğunu açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER