'Seçilirsem Türkiye'yi Örnek Alacağım'

Afganistan’da Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Qutbuddin Hilal, seçilmesi durumunda Türkiye’yi örnek alacağını açıkladı.

'Seçilirsem Türkiye'yi Örnek Alacağım'

Afganistan’da 5 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Qutbuddin Hilal, İHA’ya önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce Hizbi İslami Partisi’nde iki kez başbakan yardımcılığı yapmış olan Qutbuddin Hilal, Afganistan’da Nisan ayında yapılacak olan seçimlere katılan 11 adaydan birisi. Seçimin Afganistan için tarihi bir önem taşıdığını belirten Hilal, Afganistan’da pozitif bir değişim ve yönetimin devredilmesi için seçimden başka bir yolun olmadığını dile getirdi. Aksi halde Afganistan’da içinden çıkılması zor olan sorunların çözüme ulaşmayacağını kaydeden Hilal, ülkede istikrarsızlığın devam edeceğini dile getirdi. 2009 yılındaki seçimlerde Afganistan Seçim Komisyonu’nda ve Seçim Şikayet Komisyonu’nda yabancıların olduğunu, bu yüzden seçime müdahale edilmeye çalışıldığını dile getiren Hilal, “Artık hem Seçim Komisyonu hem de Seçim Şikayet Komisyonu tamamen Afganların elinde. Bu yüzden müdahalenin olma olasılığı 2009 yılına göre daha düşük” dedi.

"TÜRKİYE’DEN UZMANLARI DAVET EDECEĞİM"
 
Afganistan’ın geleceği ile ilgili endişelerini dile getiren Hilal, “ABD ile Stratejik Güvenlik Antlaşması imzalansa ve seçimler şeffaf şekilde gerçekleşse de Afganistan’da istikrarsızlık ve güvenlik sorunları devam edecektir. Çünkü Taliban seçime katılmayacağını açıkladı ve Taliban toplumun azımsanmayacak bir kısmını temsil ediyor” şeklinde konuştu.
 
Afganistan’da barışın yolunun müzakereden geçtiğini dile getiren Hilal, hem Afgan hükümetinin hem de ABD’nin Taliban’la dürüstçe müzakere masasına oturmasının ve bir mutabakata varılmasının Afganistan’ın geleceği açısından hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi. Türkiye’den ve Türk tarihinden de övgüyle bahseden Hilal, “Eğer ben Cumhurbaşkanı seçilirsem, Türkiye’nin yönetim şekli ve ekonomisi benim için örnek olacak ve Türkiye’den yönetim, ekonomi alanlarında uzman kişileri ülkemize davet edeceğiz. Bizim Türkiye’nin işbirliğine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de, geçtiğimiz aylarda 2009 yılındaki seçime ABD’nin müdahale ettiğini ama başarılı olmadığını dile getirmişti. Karzai ayrıca, ABD ile imzalanması planlanan Stratejik Güvenlik Antlaşması’nı seçimden önce imzalamayacağını dile getirmiş ve ABD’nin Nisan ayında yapılacak olan seçime müdahale etmemesini istemişti.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER