Sansüre Karşı İstifa!

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Hayredin Kuçi, hükümetteki tüm görevlerinden istifa etti.

Sansüre Karşı İstifa!

Kuçi, istifasına, Kosova Meclisi tarafından Ceza Yasası'nın 37'inci ve 38'inci maddelerinin onaylanmasını gerekçe olarak gösterdi. Kuçi, sivil toplum kuruluşları, medyalar ve uluslararası kurumlar tarafından sert bir dille eleştirilen bu maddelerin onay alması halinde görevinden istifa edeceğine dair verdiği sözü tuttuğunu belirti.

Hayredin Kuçi, bir süre önce Ceza Yasası'nın bu 2 ihtilaflı maddesini tekrar görüşülmek üzere meclise geri göndermesi için Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyagaya'ya çağrı yapmıştı. Cumhurbaşkanı Yahyagaya'nın tekrar gözden geçirilmesi için Meclise iade ettiği söz konusu maddeler, değişiklik yapılmadan olduğu gibi Kosova Meclisi Genel Kurul toplantısında onaylandı.

Kuçi, istifasının Başbakan Taçi tarafından kabul edilip edilmediğini henüz açıklamadı.

Kosova Ceza Yasası'nın 37'inci ve 38'inci maddeleri ile, medyalarda hakarete ceza verilmesi ve haber kaynağının açıklanması konularını düzenliyor.

Meclis toplantısında ceza yasasının kabul edilmesinden hemen sonra Hükümet olağanüstü toplandı. Başbakan Haşim Taçi, Meclis'te yaşananları, "Benim için utançtır" sözleriyle yorumladı. Taçi, medyalarla ilgili onaylanan 37 ve 38′inci maddelere kesinlikle karşı olduğunu da söyledi. Hükümet toplantısında oylanan yasanın tekrar meclise gönderilmesi kararı alındı.

Kosova Cumhurbaşkanı Yahyaga , Ceza Yasası'nın basın özgürlüğüne ilişkin 37'inci ve 38'inci maddelerinde değişiklik yapılmasında aciz kalan Kosova Meclisi'nde bugün yaşananlardan dolayı derin hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

"Basın özgürlüğü konusunda geri adım atıldı" ifadesini kullanan Yahyaga, durumun üstesinden gelinmesi için yasal yollar arandığını da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 09:20
YORUM EKLE

banner47