Salihi'den Kerkük açıklaması: Peşmerge istemiyoruz!

ITC Başkanı Erşet Salihi, Peşmerge'nin Kerkük ve diğer ihtilaflı bölgelere dönmesi halinde birçok sorunu da beraberinde getireceğini söyledi. Geçen yıl yapılan tartışmalı referandumun ardından Peşmerge birlikleri Kerkük'ten çekilmek zorunda kalmıştı.

Salihi'den Kerkük açıklaması: Peşmerge istemiyoruz!

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Peşmerge'nin Birleşmiş Milletler (BM) desteğiyle Kerkük'e geri dönmek istediğini belirterek bunun sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.

Türkmen lider, "Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), BM'den Peşmerge'nin Kerkük'e geri dönüşü için Irak güvenlik güçleri ile ortak bir operasyon merkezi kurulması talebinde bulundu. Irak Türkmenleri ve Irak Türkmen Cephesi olarak ulusal, bölgesel ve küresel bütün taraflara çağrıda bulunuyoruz. Peşmerge'nin Kerkük ve ihtilaflı bölgelere geri dönüşü büyük sorunları da beraberinde getirecek." dedi.

"TÜRKMENLERİN GÜVENLİĞİNİ TEHLİKE ALTINDA BIRAKIR"

Bölgenin kaderinin sadece bir grubun inisiyatifine bırakılamayacağını vurgulayan Salihi, "Ortaya çıkacak güvenlik zafiyeti başta PKK ve DAEŞ olmak üzere tüm terör örgütlerinin eylemlerine zemin hazırlar. Bu durum da Türkmenlerin güvenliğini tehlike altında bırakır." değerlendirmesi yaptı.

"TÜRKMENLER GÜVENDE OLMADIKÇA..."

Erşet Salihi, Kerkük ve Türkmen coğrafyasının siyasi pazarlık konusu yapılmaması için Bağdat yönetimine çağrıda bulunarak, şunları söyledi:

"Türkmenler olarak Türkiye'deki karar alıcıların da Iraklı muhatapları ile yaptıkları görüşmelerde bu husus üzerinde hassasiyetle durmalarını temenni ediyoruz. Türkmenlerin ve Türkmen bölgelerinin güvenliği Irak güvenliğinin teminatı demektir. Türkmenler güvende olmadıkça Irak güvenli bir yer olmayacaktır. Çünkü Türkmenler Irak'ın belkemiğidir."

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER