Rusya Bayramını Kutluyor

Rusya'nın Büyük Vatan Savaşı'nda kazandığı zaferin 67.yıldönümü Moskova ve tüm Rusya'da törenlerle kutlanıyor.

Her yıl 9 Mayıs tarihinde ülke genelinde büyük coşku ile kutlanan Zafer Bayramı'nın, bu sene de en önemli adresi Kızıl Meydan'daki askeri geçit töreni oldu. Moskova'da düzenlenen tören yaklaşık 45 dakika sürerken, törene Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitry Medvedev'in yanı sıra 1500 gazi ve 14 bin asker katıldı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısa bir konuşma yaparak kutladığı Zafer Bayramı'nın geçiş töreni bin kişiden oluşan askeri orkestranın müziği eşliğinde başladı. Törenin hiç şüphesiz en çok ilgi gören bölümü zırhlı araçlar, füzeler ve helikopterler olurken Moskovalılar sabahın erken saatlerinde yağan yağmura rağmen Kızıl Meydana giden Tverskaya Caddesi'ne gelerek araçların geçişini izledi. Törende 100'den fazla zırhlı araç görev yaparken, T-90 tanklarının geçişi sırasında çıkardığı sesler halk tarafından coşkuyla alkışlandı. Geçiş sırasında en çok ilgiyi gören bir başka savaş aracı Topol-M kıtalararası balistik füze rampası olurken, kendinden hareketli topçu sistemleri MSTA-S ve gerektiğinde ABD'nin Avrupa'ya yerleştireceği füze savunma sistemlerine karşı Rusya'nın kullanmayı düşündüğü İskender füzeleri de büyük ilgi gördü.

Törenden sonra gazilerle ayaküstü sohbet eden ve gazilerden gelen imza taleplerini geri çevirmeyen Putin, alandaki bütün gazilerle tokalaşmayı ihmal etmedi. Zafer Bayramı kutlamaları, her zaman olduğu gibi saat 22:00'de Moskova'nın 14 ayrı noktasından aynı anda gerçekleştirilecek havai fişek gösterileriyle son bulacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER