Rumlara Yeni Müzakere Önerilecek

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Dimitris Hristofyas döneminde varılan görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarının kaydedildiği belgenin “müzakerelere zemin olamayacağı” görüşünü belirterek, kendisinin “yeni müzakere prosedürü” önereceğini açıkladı.

Rumlara Yeni Müzakere Önerilecek

 

Alithia: “Yeni Prosedür ve Müzakereler” başlıklı haberinde Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a; Özel Temsilcisi Aleksander Downer’i ve taraflara verdiği 2008-2012 dönemi görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesini şikayet için gönderdiği mektubun gürültü koparması üzerine dün yazılı açıklama yaptığını yazdı.
 
Habere göre açıklamasında, Hristofyas döneminde uzlaşılanların, müzakerelere zemin olamayacağını belirten Anastasiadis, Rum Ulusal Konseyi’nin 15 Haziran’da toplantıya çağırdı. Bu toplantıda Rum tarafının yeni müzakere prosedürü önereceğini, Rum tarafı adına müzakerelere katılacak kişiyi ve kapsamlı öneri çerçevesini hazırlayacak çalışma gruplarını atayacağını kaydetti.
 
Gazete Anastasiadis’in yazılı açıklamasındaki detayları şöyle aktardı:
 
“a) Belge BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı tarafından sunulmadı, kendisinin (Anastasiadis) talebi üzerine verildi. Elbette, müzakerelerin koptuğu noktadan yeniden başlaması için zemin teşkil etmek üzere değil Kıbrıs Rum tarafı hazırlık aşamasında; halkın ve siyasi liderliğin çoğunluğu tarafından kabul edilemez değerlendirilen önerilerin hangileri olduğunu ciddi ve kanıtlı şekilde geri bilebilecek durumda olmasını sağlamak üzere verildi.
 
b) ‘Müzakerelerin en kısa sürede yeniden başlaması arzulamasına karşın bu aşamada bunun mümkün olmadığı çünkü şahsımın ve hükümetimin dikkati ekonomik krizin biriktirdiği sorunların göğüslenmesine odaklı olduğu tezim biliniyor, bunu BM de, istisnasız bütün müdahiller de kabul ediyor.
 
c) Aynı zamanda, tartışmaları gereksiz ve içeriksiz buluyorum çünkü halen Ulusal Konsey’in yeni toplantısı 15 Haziran olarak belirlendi. Bu toplantıda hükümet programım temelinde, yalnız Ulusal Konsey’in rolünün yükseltilmesi değil, müzakerecinin, çalışma grupları ve uzmanların atanması, kapsamlı öneriler çerçevesi hazırlanması ve yeni tur müzakerelerin başlamasından önce uzlaşılması gereken yeni prosedürle ilgili kapsamlı öneri sunacağım.”
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2013, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER