banner24

Rumlar Gelecekten Endişeli

Yunanistan'ın avrodan çıkarak eski para birimi Drahmi'ye geçmesinin Kıbrıs Rum kesiminin mali sistemine çok büyük zararı olacak.

Rumlar Gelecekten Endişeli

Rum ekonomisinin içinde bulunduğu durum ve Yunanistan'daki ekonomik ve siyasi krizin Rum tarafına etkileriyle ilgili derlendirmelerde bulunan Rum Yatırım Danışmanı Georgios Stavris, Rum ekonomisinin artık Yunanistan'daki gelişmelerin etkisi altında olduğuna işaret ederek, ''Yunanistan maalesef tehlikededir ve Yunanistan ekonomisi nedeniyle biz de büyük zarara uğrayacağız'' dedi.
Rum halkının ekonomiyle ilgili ilk kez dehşet ve geleceğe ilişkin büyük endişe içinde olduğunu belirten Georgios Satvris, ''Ekonomide büyük bir likidite sorunu var, insanlar alışveriş yapamıyor. Dahası bankaların bize kredi verecek parası yok'' ifadesini kullandı.
Binlerce Yunanlının iş bulmak için Kıbrıs Rum tarafına gittiğini, ancak orada da iş olmadığını, işsizlik oranının yüzde 10.6 olduğunu ifade eden Stavris, Rum kesiminin 1974'den bu yana ekonomik açıdan en zor günlerini yaşadığını kaydetti.

Ekonomide büyük bir likidite sorunu olduğunu, insanların alışveriş yapamadığını, bankaların insanlara kredi verecek parasının olmadığını anlatan Georgios Stavris, şunları söyledi:
''Asla sorunu olmayan büyük şirketlerin aniden devasa sorunlar yaşadığını görüyoruz. Sorun da işsizliğin artması demektir. Bugün resmi olarak açıklanan Güney Kıbrıs'taki işsizlik oranı yüzde 10,6'dır. Ama bence gerçek oran çok daha yüksektir, yüzde 12 civarındadır. Sorun işsiz oranı değildir, sorun ufukta bir şeylerin değişeceğine dair ümit olmamasıdır. Durumun, yanlışlardan dolayı sürekli kötüleştiğini görüyoruz.
Kıbrıslı Rumlarda ekonomi alanında ilk kez artan bir dehşet görüyoruz. Korku değil, dehşet diyorum. Geleceğine ilişkin büyük bir endişe içerisindedir. Binlerce Yunanlının iş bulmak için buraya geldiğini görüyoruz ama burada iş yok. Çok ama çok zor zamanlar geçiriyoruz. En büyük ümidin yabancıların Güney Kıbrıs'a yeni yatırım yapmasıdır. Kriz nedeniyle tatil için ülkeye gelen ve buradan gayrı menkul satın alan İngilizleri kaybettik. Şimdi dikkatler büyük ölçüde Rusya üzerinde yoğunlaşıyor. Rusya'dan gelen turist sayısında artış görüyoruz ancak İngiltere'den gelen turist sayısı her geçen yıl azalıyor.''

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER