Rosenmontag Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Almanya’da Ren nehrine komşu olan kentlerde Beşinci mevsim olarak adlandırılan karnaval eğlenceleri Rosenmontag (Güller Pazartesisi) geçitleriyle doruğa ulaştı.

Rosenmontag Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Birbirinden ilginç kostümleriyle sokaklara dökülen karnavalcılar, karnaval treni geçitleriyle büyük coşku yaşadı. Müzik ve dans eşliğinde geçitlerde özel hazırlanan araçlardan halka yüzlerce ton şekerleme ve çikolata dağıtıldı. Karnavalın en renkli yaşandığı kentlerden Köln’deki karnaval geçidini yarım milyondan fazla kişi izledi. Çevre kentlerden ve hatta çeşitli ülkelerden gelenler, karnaval heyecanının sokağa yansıyan gösterilerini yaşama fırsatı yakaladı. 100 binden fazla Türk kökenli kişinin yaşadığı Köln’de karnaval geçidini çok sayıda Türk de izledi. Karnaval geçişinde çikolata dağıtan araçlara özellikle çocuklar her yıl olduğu gibi "Kamelle, kamelle" diye bağırarak tatlıları kendilerine yönlendirerek torbalarını çikolata ve şekerleme ile doldurdu.
 
Köln’deki geçitte konvoy içinde kuklalar ve maketlerle donatılan özel araçlar dikkat çekerken, her yıl olduğu gibi politikacıların ve ünlü isimlerin komik kuklaları büyük ilgi gördü. Güneşin etkisiyle 6-7 dereceye kadar çıkan sıcaklık karnavala ilgiyi arttırdı. Çok sayıda kişi de karnaval geçidini kaldırımlarda yer bulamadıkları için evlerin pencerelerinden izledi. Geçitlerde bine yakın sağlık görevlisi çalıştı. Karnavalda alkolü fazla kaçıranları, sağlık ekipleri hastanelere taşıdı.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER