banner51

Radyo-TV Binası Kuşatıldı

ÖSO, Halep'teki bir radyo-TV binasının çevresini kuşatırken, siyasi istihbarat merkezini ele geçirdi. Ayrıca, hava istihbarat birim dairesine de saldırı düzenlendiği bildirildi.

Radyo-TV Binası Kuşatıldı

 

Suriye'deki yerel aktivistlerden Sair Halebi, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kentin El İzaa bölgesinde nizami ordu ile çatıştığını ve bölgede yer alan bir radyo-TV binasını ele geçirmek için binanın çevresini kuşattığını söyledi. 
Çatışmaların sokak aralarında da sürdüğünü ifade eden Halebi, ÖSO'nun kentte yabancılar dairesi, pasaport şubesi ile hava istihbarat birim binalarına saldırıya geçtiğini ve bölgeden şiddetli patlama seslerinin geldiğini belirtti.
 Bu arada bölgede bulunan yerel aktivistler, Halep'te bir çok askerin de birliklerinden ayrılarak ÖSO'ya katıldığını ifade etti.
 
Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Siyasi Güvenlik Müdürü Tuğamiral Husam Haydar'ın ÖSO tarafından başkentin banliyölerinin birinde esir alındığını belirterek Husam'ın video görüntüsünü internette paylaştı.
Video görüntüsünde Husam, tüm talimatları Devlet Başkanı Beşşar Esed'den doğrudan aldıklarını ve rejimin yaptıklarını tasvip etmediğini ifade etti.
 
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SHRW), rejime bağlı birliklerin Şam'ın semt ve beldelerine gerçekleştirdiği operasyonlarda 37 kişinin yaşamını yitirdiğini çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.
Ülkenin iç kesimlerinde yer alan Hama kentinde, hava destekli saldırılarda ve yönetim karşıtı gösterilerde açılan ateş sonucu 33 kişinin öldüğünü kaydeden örgüt, İdlib'te 14, Halep'te 20, Humus'ta 9, Dera'da 8 ve Deyru'z Zor kentinde 7 olmak üzere ölü sayısının 128'e çıktığını duyurdu.
Öte yandan aktivistler, Halep'in Salahaddin bölgesinde Özgür Suriye Ordusu ile nizami ordu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını ve bir askeri helikopterin bölgeye ateş açtığını bildirdi.
 
ÖSO'nun Halep'teki Menağ askeri havaalanına saldırı başlattığını da kaydeden aktivistler, Firdevs bölgesine ordu tarafından saldırı düzenlendiğini bildirdi.
Aktivistler, rejim güçlerinin Şam'ın Tadamun bölgesine hava destekli saldırı düzenlediğini, Zübeyr Cami imamı Ahmet Salih Ahmeti ile çocuklarının ve cami cemaatinden bazılarının boğazları kesilerek öldürüldüğü ileri sürüldü. 
Aktivistler, Şam'ın Hamuriye bölgesinin de yoğun operasyonlara maruz kaldığını, güvenlik güçlerinin Filistinlilerin kaldığı Yermük mülteci kampına baskınlar düzenlediğini, Şam'ın Meze bölgesindeki askeri havaalanından Kefr Susa bölgesine havan ve roketlerin atıldığını, ÖSO'nun Haresta bölgesinde çok sayıda askeri esir aldığını söyledi.
 
Deyru'z Zor kentinde de yoğun operasyonların düzenlendiğini ve ordunun kentin belli yerlerini bombaladığını söyleyen aktivistler, ÖSO'nun kentteki siyasi istihbarat merkezini ele geçirdiğini ifade etti.
Aktivistler, Hama, Humus, Dera, İdlib, Şam'ın banliyöleri ve Halep'te operasyonların hava destekli olarak devam ettiğini duyurdu.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2012, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER