Putin Müjdeyi Verdi!

Ukrayna'daki iç savaşı sona erdirmek için Belarus'un başkenti Minsk'te dün başlayan liderler zirvesi sona erdi. Putin, Ukrayna'da 15 Şubat'tan itibaren ateşkes anlaşması sağlandığını duyurdu.

Ukrayna'daki krizi sona erdirmek için Minsk'te dün akşam başlayan ve 16 saat süren zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande katıldı. Zirvenin sona ermesiyle liderlerden açıklamalar gelmeye başladı. "Ana konularda anlaşmaya vardık" diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da 15 Şubat'tan itibaren ateşkes anlaşması sağlandığını duyurdu.
 
"ANAYASA REFORMU YAPILMALI"
 
Ağır silahların çekileciğini belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın doğusunda yaşayanların hakları için anayasa reformu yapması gerektiğini belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ise, görüşmelerde ülkesinin kabul edemeyeceği bazı koşulların masaya getirildiğini söyledi. 16 saat süren zirveden Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko asık suratlı çıkarken, Rusya Devlet Başkanı Putin gülümsüyordu. 
 
 "SINIRDA KONTROLÜ SAĞLAYACAĞIZ"
 
Ülkesinin bu yıl sonuna kadar Rusya ile sınır olan bölgelerde kontrolü devralacağını belirten Petro Poroşenko, rehin tutulan Ukraynalı pilot Şevçenko'nun kısa süre içerisinde serbest kalacağını söyledi.
 
"YABANCI ASKERLER TOPRAKLARIMIZDAN ÇEKİLECEK" 
 
Poroşenko imza attıkları metinde bütün yabancı askeri unsurların Ukrayna'nın topraklarından çekileceği yönünde bir madde de bulunduğunu ifade etti.Minsk'teki zirveden düşenceli çıkan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Rusya'nın kabul edemeyecekleri bazı koşullar öne sürdüğünü açıkladı. Minsk'teki zirveden düşenceli çıkan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Rusya'nın kabul edemeyecekleri bazı koşullar öne sürdüğünü açıkladı. 
 
HOLLANDE: YAPILMASI GEREKEN ÇOK İŞ VAR 
 
Belarus'un başkenti Minsk'te 16 saat süren liderler zirvesi sonrası bir açıklama da, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'den geldi. Hollande, "Henüz yapılması gereken çok iş var ama Ukrayna'daki durumu iyileştirmek için gerçek bir şans yakaladık" dedi.Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Minsk Anlaşması'nın Avrupa Birliği tarafından desteklenmesi için Merkel'le birlikte çalışacaklarını da söyledi. 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER