Psikologlar Aile İçi Şiddeti Anlattı

Strasbourg ve çevresinde faaliyet gösteren Türk sivil toplum derneklerin temsilcilerinin katılımıyla ’Aile İçi Şiddet’ konulu panel düzenlendi. Panele 120’ye yakın kişi katıldı. Davetliler arasında Strasbourg Başkonsolosu Serdar Cengiz, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Büyükaslan, Hollanda’dan psikolog Dr. Murat Can, Fransa’dan psikoterapist Gamze Birol ve psikolog Emrah Aydın, İsviçre’den psikoterapist Fatma Vurucu katıldı.

Psikologlar Aile İçi Şiddeti Anlattı
Konferansta psikologlar aile içinde artan şiddetin önemine dikkat çekti. Avrupa’da yaşayan göçmen Türkler’in daha fazla psikolojik sorunları olduğu belirtildi. Avrupa’da yabancıların konumu üzerine yeniden tarih yazıldığı, Avrupalılar’ın Türkler’i doğru değerlendiremediğine dikkat çekildi.
 
Türkiye’de öldürülen Özgecan Aslan da panelde unutulmadı. Psikologlar Özgecan olayını trajik bir olay olarak nitelendirdi. UNISONS dernek başkanı Halil Özsoy, "Hedefimiz sorunlara çözüm bulmak, bunun için çalışıyoruz. Hepimiz birbirimize destek olmalıyız" diye konuştu.
 
Programda ‘Aile İçi Şiddet’ video görüntüleri, istatistiklerle tanıtılmaya çalışıldı. Avrupa’da yaşayan Türklerin sorunların başında sosyal konular, bedensel psikolojik sorunlar, tabu konuların yer aldığı tartışıldı. Sorunların paylaşılmadığı süreçte başka sorunlara davetiye çıkarıldığı, diyalog eksikliğinin sorunları tetiklediği açıklandı. Özellikle Avrupa’da yetişen yeni neslin daha çok diyaloğa ihtiyacı olduğu söylendi. Şiddeti en çok yüzde 82 oranla erkeklerin uyguladığı, şiddetin sade fiziksel değil, el, kol hareketi ve sözle işlendiği de hatırlatıldı.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER