banner51

Prizen Kalesi Onarılıyor

Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’da bulunduğu sürede kullandığı ve konum bakımından önemli bir yere sahip olan aynı zamanda yörenin önemli eserlerinden kabul edilen tarihi Prizren Kalesi, Amerika Büyükelçiliği tarafından baştan onarılıyor.

Prizen Kalesi Onarılıyor
Kosova’nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren şehrinde yer alan tarihi kalenin ilk hisarları Roma dönemine dayanıyor. Tarihi kale daha sonra Osmanlı döneminde genişlettirilerek 500 yıl boyunca Osmanlı’ya hizmet etti. Prizren’e tepeden bakan bir konuma sahip olan kalede çok sayıda han, hamam ve Camii yer alıyor. Osmanlı Devleti döneminde çeşitli eklemelerle geliştirilerek büyük bir kale hâline getirilen tarihi kale 1999 yılında NATO askerlerinin Kosova’ya girmesiyle Alman askerleri tarafından uzun yıllar kullanıldı. Uzun yıllar bakımsızlıktan yıpranan tarihi kalenin yeniden onarılmasına ABD’nin Kosova Büyükelçiliği tarafından 700 bin Dolar katkı sağlandı. Bir kaç yıl önce de tarihi Bayraklı Kütüphanesi’ni onaran ABD Büyükelçiliği şimdi de Osmanlı’dan kalma tarihi kaleye sahip çıktı.
 
Prizren kalesinin restorasyonuna ilişkin , ABD’nin Priştine Büyükelçiliği, İsveç Sınırları Tanımayan Kültür Mirası Örgütü (CHwB) ve Kosova Arkeoloji Entistüsü arasında memorandum imzalandı. Kosova Kültür Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, memorandumun, Kosova Kültür Bakanı Memli Krasniqi, ABD’nin Priştine Büyükelçisi Tracey Ann Jacobson ve Kosova Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Enver Rexhaj tarafından imzalandığı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER