banner51

'Perestroika' Çağrısı

Sovyetler Birliği'nin son lideri, ABD'ye yeniden yapılanma çağrısı yaptı.

'Perestroika' Çağrısı

 

Dağılan Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı Mikhail Gorbaçov, Amerika Birleşik Devletleri'ne "perestroika" yani yeniden yapılanma çağrısında bulundu.
Gorbaçov, Moskova'da "Hakkımdaki Herşey" isimli otobiyografi kitabının imzası için düzenlenen etkinlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nde işlerin günden güne kötüye gittiği eleştirisi yöneltti.
 
Son 1 buçuk yılını hastane ile evinde yatarak geçiren Mikhail Gorbaçov'un, hayatını ve siyasi geçmişini anlattığı kitabı piyasada. Gorbaçov'un Rusya'nın başkenti Moskova'daki kitabının imza etkinliğinde, gündemde iki kutuplu dünyada Sovyetler Birliği'nin en büyük rakibi olan Amerika Birleşik Devletleri de vardı. 
Perestroika ve Glastnost ile Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecini yöneten 81 yaşındaki Gorbaçov, Amerika Birleşik Devletleri'nin de benzer bir değişime ihtiyacı olduğunu belirtiyor.
"Amerikalılarla görüştüğümde, bana 'Amerika Birleşik Devletleri'nde işler günden güne kötüye gidiyor, ne yapılabilir? diye soruyorlar" diyen Gorbaçov'un bu zor olarak nitelediği soruya cevabı ise basit...
Gorbaçov, "Amerika Birleşik Devletleri, kendi Perestroika'sına ihtiyaç duyuyor" dedi.
Gorbaçov, Amerika Birleşik Devletleri'nin gündemde olduğu imza gününde, dostlarını 90'ıncı doğumgününe çağırmayı da ihmal etmedi. 
 
Bu arada Amerika Birleşik Devletleri'nde 6 Kasım seçiminden sonra, eyaletlerinin federal yönetimden ayrılmasını isteyen onbinlerce kişi imza kampanyası başlattı. Beyaz Saray'ın internet sitesine gönderilen dilekçeleri imzalayanların sayısı 100 bini aştı.
Kampanyaya, en az 20 eyaletten destek veriliyor. Dilekçeye imza koyanların, daha çok seçimde Mitt Romney'e oy verenler olduğu belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2012, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER