Paris'te Türk Heyeti Oecd Konsey Toplantısına Katıldı

Fransa’nın Paris kentinde G-20 dönem başkanlığı kapsamında, Türk Heyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşer Yardımcısı ve G-20 şerpası büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet OECD yetkileri ile görüştü. Görüşmenin ardından Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Türkiye’nin G-20 başkanlığında üzerinde durulacak konular hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Paris'te Türk Heyeti Oecd Konsey Toplantısına Katıldı
Büyükelçi Sinirlioğlu bu konuda 3 öncelikleri bulunduğunu belirterek şunları kaydetti: "Ana temaları ‘kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama’ olarak tespit ettik. Kapsayıcılık önemli. Ülkelerin içinde yükselen eşitsizliğe ve özellikle de gelir dağılımındaki bozulmayı bir şekilde bu konulara daha dikkatli bakmamızı gerektiğini anladık. Bu sadece ülkelerin sosyal yapılarında değil. Ekonomik büyümelerini de olumsuz etkiliyor. Kapsayıcılığı yalnız G-20 ülkelerinde değil az gelişmiş ya da gelişmekte olan G-20 dışındaki ülkeleri de yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin önceliğini ‘daha iyi bir köprü olmak’ olarak özetleyebiliriz."
 
Yatırımın önemin de değinen Sinirlioğlu, "Hepimizin dünyada yatırımlara ihtiyacı var. Bu yatırımlar için özel sektörde para var. Yatırımların önündeki ciddi bir engel güven unsuru eksik. Yatırımcıları daha fazla yatırıma çekmek için ekonominin bu gününe ve geleceğine daha çok güvenmeleri gerekiyor. Bunun içinde bazı adımların atılması gerekiyor. Türkiye olarak bunun üzerinde çalışacağız. Ülkelerin yatırım stratejilerini daha da geliştirmeleri için modeller oluşturacağız. Avusturalya dönem başkanlığı sırasında kolektif olarak ülkelerin büyümeye ilave olarak var olan 2018 yılına kadar 2.1 oranında büyümeyi artırmaları ortak taahhüdünde bulunuldu. Şimdi bu sözleri eyleme çevirme gerektiği konusunda hemfikiriz. Kalkınma için önemli bir yıl. Temmuz’da Abisavava’da kalkınmanın finansmanı, New York’ta eylülde bir zirvede Bileşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri tarif edilecek. Paris’te 21’nci taraflar konferansı iklim değişiklikleri toplantısı yapılacak. Dönem başkanlığımıza denk geliyor. Bu konularda da ciddi adımlar atmayı öngörüyoruz. Dönem başkanlığımızda küçük ve orta ölçekli firmaların finansman açıklarının tespit edilmesi onlara daha fazla nasıl olanaklar yaratılabileceği konuları gündeme alınacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER