Pakistan'da Bombalı Saldırı; 39 Ölü

Pakistan’ın Parachinar bölgesinde Şii nüfusun yoğunlukta olduğu yerlerde meydana gelen patlamalarda en az 39 kişi hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı.

Pakistan'da Bombalı Saldırı; 39 Ölü

 

 
Saldırıların ilki motosikletli bir saldırganın Pazar yerine yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu meydana gelirken 2. patlama ise saldırganın meydandan kaçarken cami önünde kaza yapması sonucu gerçekleşti. Yetkililer 2. patlama sırasında onlarca kişinin camide namaz kıldığını ifade ederken saldırganların El Kaide ve Taliban bağlantılı olduğu ifade edildi.
 
Afganistan’ın 2001 yılında ABD öncülüğündeki işgali sonrası Taliban liderleri Pakistan’daki aşiret bölgelerine sığınarak tekrar büyümeye başladı. Bölgede Şii gruplara karşı şiddetli kampanya başlatan Taliban özellikle Pakistan’ın güneybatı bölgesi olan Belucistan’da birçok eylemde bulundu. Ülkede son aylarda tırmanma gösteren şiddet olayları sonrası Şii Müslümanlar hükümetin bu konuda gereken önlemi almadığını ifade ederek güvenlik zayıflığı konusunda İslamabad’ı suçluyorlar.
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2013, 22:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER