Padova'da Ermeni Konferansı

İtalya’nın Padova kentinde Ermeni tehcirinin 100’ncü yıldönümü nedeniyle “Ermeni Soykırımı 1915-2015. Büyük Suçun Yüzüncü Yıldönümü” adı altında bir konferans düzenlendi.

Padova'da Ermeni Konferansı
Padova Üniversitesi Siyasal Bilimler, Hukuk ve Uluslararası Çalışmalar Bölümü tarafından düzenlenen konferansa, Padova Üniversitesi Rektörü Giuseppe Zaccaria, Ermenistan’ın Roma Büyükelçisi Sargis Ghazaryan, Ermeni asıllı İtalyan yazar Prof. Antonia Arslan, Paris Sarbonne Üniversitesi öğretim üyesi ve yazar Prof.Yves Ternon ile Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve yazar Prof. Halil Berktay’ın yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi yazar katıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Rektör Giuseppe Zaccaria, “24 Nisan 1915’de soykırım başladı” diyerek, Ermeni tehcirinin uluslararası faşizme temel oluşturduğunu iddia etti. Daha sonra söz alan Ermenistan’ın Roma Büyükelçisi Sargis Ghazaryan ise, “Ermeni soykırımının yüzüncü yılına bizim yaklaşımımız, bunun bir insanlık suçu olarak görülmesidir” dedi. Ermeni tehcirinin “1.5 milyon masumu kurban ettiğini” iddia eden Ghazaryan, tehcirin yüzüncü yıldönümünü Türkiye’yi parmakla işaret etmek için asırlık bir fırsat olarak görmediklerini belirtip, “Ermeni soykırımın yüzüncü yılında, soykırım farklı şekillerde aktüel olarak sürdürülüyor. Ortadoğuda ve IŞİD ile Maghreb’de olanlara bakmak yeterli” diyerek “Yüzüncü yılda inkar, duyarsızlık ve diğer soykırımların oluşturduğu bu kısır döngüyü kırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve yazar Prof. Halil Berktay ise konuşmasının başlangıcında Nazım Hikmet’in, Akşam Gezintisi eserinde yeralan, “Bakkal Karabet’in ışıkları yanmış-Affetmedi bu Ermeni vatandaş Kürt Dağlarında babasının kesilmesini.-Fakat seviyor seni çünkü sen de affetmedin bu karayı sürenleri Türk halkının alnına” dizelerinden ve Çolak İsmail eserinde yeralan “Yozgat taraflarına jandarma gitti - Ve Ermeniler kesilirken kana battı göbeğine kadar” bölümünü örnek gösterip, eserlerin 1941 ve 1951 yıllarına ait olduğunu söyleyerek, “Dizelerde hali hazırda olan ve herkes tarafından bilinen şeyler yeralıyor” dedi. Berktay ayrıca, “1960’a kadar olanlar biliniyordu ve hafızalardaydı. 1960-2000 yılları arasında daha defansa yönelik bir tutum izlendi ve ‘Soykırım değildi çünkü yapılmasının haklı nedenleri vardı ancak durum kontrolden çıktı ve istenmeyen olaylar oldu’ söylemlerinin kullanımı arttı”diye konuştu.
 
Berktay, tehcir sırasında 600 bin Ermeni’nin imha edildiğini iddia ederek, “Bu en fazla 800 bine ulaşabilir. Burada benim çelişkimi belirtmek istiyorum. Çünkü sürgün edilen nüfusun tamamı 1.5 milyondu” dedi.
 
Türkiye’de büyük tepki toplayan ve Taviani Kardeşler yönetmenliğinde aynı isimle beyaz perdeye de aktarılan “Tarla Kuşu Çiftliği” kitabının yazarı Prof. Antonia Arslan ise, konferansın sadece Ermeni trajedisi açısından değil, 20’nci yüzyıldaki tüm soykırımlara ışık tutması açısından önemli sunumlar içerdiğini söyledi. Arslan iki ülke arasındaki diyalog açısından da “Politik açıdan çok fazla şey söyleyemem ama dışardan biri olarak gözlemim, her iki tarafta da gerek bir şeyler yapmaya çalışan, gerekse muhalif olan güçlerin bulunduğu. Durum çok sınırda. Türk yönetimi bazen hepimizi şaşıtran sürpriz olumlu çıkışlar yapıyor. Ermeni yönetiminin de bu söylemleri değerlendirip güçlü komşusuyla daha iyi bir diyaloğa sahip olmaya yönelik girişimlerde bulunması gerekiyor” dedi. Arslan ayrıca, “Her iki toplum içinde önemli olan gerçeklerin ortaya çıkartılıp kabul edilmesi… Gerçekler özgür kılar” dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER