Özgecan, Bremen'de Anıldı

Almanya’nın Bremen kentinde Göçmen Kadınlar Birliği, Mersin’de yakılarak öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ı andı.

Özgecan, Bremen'de Anıldı
Öldürülen ve işkenceye maruz kalan tüm kadınların simgesi haline gelen Özgecan Aslan için Bremen Dom Kilisesi önünde anma programı düzenlendi. Programda Özgecan için mumlar yakıldı saygı duruşu yapıldı. Yağmur altında yapılan programa katılanlar Özgecan’ın resmini eline alıp işlenen cinayeti protesto etti. Hem Özgecan Aslan’ı anmak, hem de kadına şiddeti protesto etmek amacıyla düzenlenen eyleme çok sayıda kadın katıldı. Göçmen Kadınlar Birliği adına konuşan Hasret Açıkalın Erdem ile Hanife Aslan birer konuşma yaparak kadına yapılan şiddeti kınadılar ve önüne geçilmesi için yetkililerin daha çok çalışması ve önlem alması çağrısı yaptı. "Artık Yeter" diyen Hasret Açıkalın Erdem yaptığı konuşmada şöyle dedi:
 
"Artık yeter. Derhal önlem alınmalıdır. Kadın düşmanı, ayrımcı ötekileştirici tüm uygulama ve söylemlere son verilmelidir. Kadın olarak, anne olarak Özgecan Aslan’ın öldürülmesine sessiz kalmayacağız. Kadın katliamına karşı başta kadınlar olmak üzere tüm toplum kesimlerini sesini yükseltmeye, mücadeleye ve örgütlenmeye çağırıyoruz."
 
MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI
 
Özgecan Aslan’ı anmak ve kadına şiddeti protesto etmek amacıyla düzenlenen eyleme Bremen Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Ruken Aytaş ile Yeşiller Milletvekili Sülmez Doğan’da katıldı. Her iki milletvekili kadına şiddetin her yerde uygulandığını, kadına şiddetin önüne geçmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getirdi. Özgecan cinayetinin kendisini çok üzdüğünü anlatan Sülmez Doğan, "Umarım Hiçbir anne ve baba böyle bir olayı yaşamaz. Kadınlara yaşatılan işkenceler artık son bulmalı. U olaylar sadece Türkiye’de değil Almanya’da da yaşanıyor. Ruken hanımla bu konuda çok uğraşıyoruz. Almanya’da da kanunlar tecavüz olaylarında her zaman suçluları maalesef hapse atamıyor. Kanunlar bence yetersiz .Bu nedenle kanunların daha da sert olması için eyalet meclisine önerge verdim" dedi.
 
SPD Milletvekili Ruken Aytaş ise, "Mini etek giymiş, açık giyinmiş bir kadın şiddete maruz kalınca giydiği suç olarak gösteriliyor. Ancak başörtüsü takan, örtünen kadınlar da şiddete ve tecavüze maruz kalıyor. Bunların durdurulması için sorumlukların caydırıcı kararlar alması gerekiyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER