Osmanlı Şehzadesi Hayatını Kaybetti

35. Osmanlı Padişahı Sultan Mehmed Reşad'ın torunu Cengiz Nazım Osmanoğlu, geçirdiği kalp krizi sonucu ABD’de hayatını kaybetti.

Osmanlı Şehzadesi Hayatını Kaybetti
35.Osmanlı Padişahı Sultan Mehmed Reşad'ın torunu olan Cengiz Nazım Osmanoğlu'nun spor yaparken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği duyuruldu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmanoğlu ailesini arayarak taziyelerini bildirdi.
 
Cenazesinin ne zaman ve nerede defnedileceğine ilişkin henüz aileden bir açıklama yapılmadı. Şehzade Cengiz Nazım Osmanoğlu, ABD'de kendi adıyla kurduğu taşımacılık firmasını yönetiyordu.
 
76 yaşındaki Cengiz Nazım Osmanoğlu, bu yıl nisan ayında Türkiye Cumhuriyeti kimliği almıştı. Cengiz Nazım Osmanoğlu, halen hayatta olan 24 Osmanlı Şehzadesi arasında kıdem bakımından dördüncü sırada geliyordu.
 
CENGİZ NAZIM OSMANOĞLU KİMDİR? 
 
Halen hayatta olan 24 Osmanlı şehzadesinden kıdem bakımından dördüncüsü olan Şehzade Cengiz Nazım Efendi, Şehzade Mehmed Nazım Efendi'nin 3 oğlundan en büyüğü olarak 20 Kasım 1939 tarihinde Kahire'de dünyaya geldi. 
 
İlk pasaportunu Fransa'dan alan ancak Fransız vatandaşlığı bulunmayan Cengiz Nazım Efendi, bir süre İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşadıktan sonra 1960'ta eğitim amacıyla ABD'ye gelerek Oklahoma Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi eğitimi aldı. 
 
ABD'deki ilk yıllarında pizza dağıtıcılığı ve kasiyerlik yapan Osmanoğlu,  Oklahoma, California ve Teksas'tan sonra Kuzey Carolina'da yaşamış, , Türkiye Cumhuriyeti kimliğini nisan ayında New York Başkonsolosu Ertan Yalçın'ın elinden alarak Türk vatandaşlığına kavuşmuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER