banner51

Oslo'da Burka Yasaklandı

Norveç’in başkenti Oslo’da iki yüksek okul burka’yı yasakladı. Norveç’in resmi televizyon ve radyo kanalı NRK’nin haberine göre Oslo ve Akerhus üniversiteleri, bağımsız karar verme haklarını kullanarak, 15 Aralık tarihinden itibaren burka’yı yasakladıklarını bildirdiler. .

Oslo'da Burka Yasaklandı
 
Akerhus üniversitesi rektörü Kari Toverud, eğitimde öğrencilerin yüzlerini kapatmasını doğru bulmadıklarını belirterek, kararın 15 aralıktan itibaren uygulanacağını söyledi. Sağ Partili Eğitim Bakanı Torbjörn Röe İsaksen, kararı olumlu karşıladığını belirterek “bir öğrenci sınıftaki diğer öğrencilerle birlikte ders yapacaksa yüzünü göstermesi doğaldır. Öğretmenlerin de kime eğitim sunduklarını bilmeleri gerekir. Bu nedenle kararı çok yerinde buluyorumö dedi.
 
Karar burka kullanan göçmen asıllı öğrencileri kızdırdı. Oslo Üniversitesi öğrencilerinden Somia Salaouatchi, karara tepki göstererek, bugüne kadar ilk iki yıllık eğitim sırasında burka kullanmalarına karşı çıkılmadığını bundan sonra yasak getirilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Somia Salaouatchi "bu kararla göçmen asıllı öğrencilerin eğitim almaları ve topluma katkıda bulunmaları engellenmek istenmektedir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER