banner9

Öneri Kosova Meclisinde Kabul Edildi

Türk vekil Milletvekili Mecliste gündeme getirdi; Kosova’da cami, kilise ve tekkelerden su ücreti alınmayacak

Öneri Kosova Meclisinde Kabul Edildi
Kosova Meclisi Alan Planlama Komisyonu’nun başkanlığını yürüten Kosova Demokratik Türk Partisi - KDTP Milletvekili Fikrim Damka’nın Su İşleri Düzenleme Kurulu Yasası’nda ibadethaneler ile ilgili yapmış olduğu öneri Meclis’te kabul edildi.
 
Milletvekili Damka’nın ibadethanelerin su faturalarından muaf tutulması önerisi ile kabul edilen yasa çerçevesinde bundan böyle camiler tekkeler, kiliseler su faturalarından muaf tutulacaklar.
 
Konuyla ilgili DHA mikrofonuna konuşan Damka şunları şöyleydi
 
Şu ana kadar ibadethanelerin su faturalarında ticari işletmelere uygulanan tarifeler uygulanıyordu. İbadethanelere uygulanan bir haksızlık olarak değerlendirdiğim bu durum üzerinde ısrarla durduğum önerimin kabul edilmesi sonucunda artık ortadan kalkmış bulunmaktadır. Bundan böyle camilerimiz, tekkelerimiz su faturası ödemeyeceklerdir, diğer dinlerin ibadethaneleri de bu uygulamaya dahildir şeklinde konuştu.
 
Damka, ibadethanelerin elektrik faturaları ile ilgili kolaylaştırıcı düzenlemelerin yapılması hususunda da çalışmalarına devam edeceğini vurguladı. TİKA tarafından onarılan Osmanlı döneminden kalma Balkanların en büyük camisi olan Sinan Paşa Camii sorumlusu Raif Şamli, Damka’nın önerisi sonucu Meclis’in almış olduğu karardan mutlu olduklarını söyledi. Şamli, su faturaları dışında elektrik faturaları için de aynı kararın alınmasını istiyor. Kararın uygulanmasıyla Cami, tekke ve kiliseler bundan böyle su faturasından muaf olmuş oldu.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER