'Olmayan Ateşkesi Gözlemlemek Zor'

BM'nin Barışı Koruma Operasyonları Şefi Herve Ladsous, şu ana kadar üstlendikleri görevlerin en zorunun Suriye'deki misyon olduğunu söyledi. Ladsous, 'BM ekibi, olmayan bir ateşkesi gözlemlemek zorunda' dedi.

'Olmayan Ateşkesi Gözlemlemek Zor'

Suriye'deki incelemelerin ardından BM televizyonuna mülakat veren Herve Ladsous, Suriye'de 300 gözlemcinin görevlendirilmesi konusunda gösterdikleri hızla kendi rekorlarını kırdıklarını söyledi. Suriye'de hâlâ kabul edilemez eylemlerin devam ettiğini ve BM ekiplerinin büyük risk altında olduğunu ifade eden Ladsous, Suriye'de gözlemcilerin varlığının şiddeti nispeten azalttığını ve bunun siyasi süreç için alan açacağına inandığını dile getirdi.

Suriye'de hem hükümetin hem de muhalefetin, Annan'ın 6 maddelik planına destek verdiklerini ifade ettiğini aktaran Ladsous, bununla birlikte müzakerelerin somutlaştırılamadığını ifade etti.

Suriye gibi geniş ve 26 milyon nüfuslu bir ülke için 300 gözlemcinin çok az olduğu eleştirilerini Kabul eden BM yetkililsi, "Uluslararası toplumun üzerinde uzlaştığı sayı buydu. Bu yüzden bu şekilde devam edeceğiz. Bu konuda bir B planı yok." dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER