OECD İcra Komitesi Başkanlığını Üstlenecek

Paris’te İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) nezdinde Türkiye daimi temsilcisi Büyükelçi Mithat Rende, Akdeniz Enerji Gözlemevi (OME) tarafından düzenlenen, Akdeniz Enerji Perspektifleri Türkiye (Mediterranean Energy Perspectives Turkey) kitabının tanıtımının yapıldığı toplantıya ev sahipliği yaptı. Fransa’da elektrik lider üreticisi ve tedarikçisi (EDF)’in ortak sponsorluğunda yapılan etkinliğe Enerji Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

OECD İcra Komitesi Başkanlığını Üstlenecek
 
Büyükelçi Mithat Rende katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’nin küresel enerji güvenliği, Avrupa’nın enerji güvenliğine katkıları, petrol ve doğalgaz boru hatları ile önemli bir transit bir ülke olduğu ve enerji pazarındaki konumunun güçlendirilmesi konularından bahsetti.
 
BÜYÜKELÇİ RENDE OECD İCRA KOMİTESİ BAŞKANLIĞINI ÜSTLENECEK
 
OECD’nin icra komitesi başkanlığı görevini 1 Ocak’tan itibaren üstlenecek olan Rende şöyle konuştu:
 
"İcra Komitesi OECD’nin Konsey’den sonra gelen daimi temsilciler ve bakanlar düzeyinde konsey toplantıları yapılır. Konsey’den sonra gelen bir çeşit mini konsey. OECD’nin yaklaşık 200 komitesine ve çeşitli çalışma grupları, alt gruplar, formlardan süzülerek gelen kararlar ve yapılan çalışmalar İcra Komitesi’ne gelir, görüşülür. 34 ülke daimi temsilcileri ve konunun önemine göre de daimi temsilcilerde bulunur. Konsey adına bazı kararları alır, sonuçlandırır, konseye sunar ancak bazı kararlar konseye tartışılmadan onaylanmak üzere sunar bu nedenle çok önemli. Birçok karar orada son şeklini alır. Bu Türkiye açısından, Türkiye’ye verilen önem açısından önemli. Normal görevimiz dışında üst yönetimde daha temaslarımız sıklaşacak. Bakanlar toplantılarının hazırlıklarını icra komitesinde yürüteceğiz."
 
’PETROL FİYATLARI BÜYÜMEYİ TETİKLEYİCİ OLABİLİR’
 
Büyükelçi Rende ayrıca ekonomik durgunluğun bir avantaja çevrilebileceğinden bahsederek şunları kaydetti: “Petrol fiyatının düşmesinin birçok nedeninin başında ekonomik durgunluk ve talepte görülen azalma. Özellikle Avrupa’daki ekonomik durgunluk. Japon’da ki durgunluk, Çin’inde büyüme rakamlarında düşüş ve meydana geldi. Bu sadece bir tanesi. Sadece ekonomik durgunluk petroldeki fiyatların düşüş neden olan unsurların biri de yenilenebilir enerji alanında ki gelişmeler ve enerji verimliliğinde kaydedilen mesafeler. ABD ve Kanada’da kaya gazı devrimi. Bütün bunlar ABD petrol üretiminin dokuz milyon varile ulaştı. Bütün bunlar enerji piyasasında bir rahatlama oldu, petrol fiyatlarındaki düşüşü sağladı. Bu ekonomik büyüme açısından iyi bir haber. Ekonomik büyümeye bütün dünya şimdi bizim dönem başkanlığını üstlendiğimiz G20’de öncelikleri arasında. Bizim büyümeyi hızlandırması ve kapsayıcı büyüme, yatırım bu çerçevede düşünürsek petrol fiyatları aslında büyümeyi tetikleyici hızlandırıcı bir yol üstlenebilir. Bunun yanı sıra farklı bir görüşte ortaya konuyor. Petrol fiyatları çok düşerse o zaman yatırımcılar özellikle derin sulardaki araştırmalar ve geliştirme faaliyetleri, kaya gazı ve kapsamındaki yatırımlar bunlarda azalma olacak çünkü fiyatlar, maliyetler daha yüksekken derin sulardan elde edilen petrolünde kaya gazının da maliyeti yüksek. Dolayısıyla böyle yatırımlarda azalma yani petrol, enerji şirketlerinde yatırımlarda yatırımlarını tekrar gözden geçirecek olurlarsa o zaman uzun vadede tekrar fiyatlar belirli bir seviyeye çıkabilir diye düşünülüyor."
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER