'Öcalan'da Olduğu Gibi Yapmalıydık'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Danışmanı ve eski İstihbarat Bakanı Ali Yunusi, İran’da faaliyet gösteren Cundullah örgütünün lideri Abdulmalik Rigi’nin idam edilmesinde aceleci davranıldığını öne sürdü. Yunusi, Rigi’nin idam edilme yerine Abdullah Öcalan gibi canlı olarak tutulmamasını yanlış olarak nitelendirdi.

'Öcalan'da Olduğu Gibi Yapmalıydık'
İran Cumhurbaşkanı’nın Dini ve Etnik Azınlıklar Özel Danışmanı Ali Yunusi, 2010 yılı Şubat ayında yakalandıktan 4 ay kadar sonra idam edilen Rigi’nin canlı olarak tutulmasının ülke güvenliği için ölümünden daha faydalı olabileceğini savundu.
 
Eski reformcu cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde İstihbarat Bakanı olarak da görev yapan Yunusi, İran merkezli Fars ajansına verdiği röportajda, Rigi’nin idamını erken bulduğunu söyleyerek Türkiye’nin Abdullah Öcalan konusunda yaptığını örnek gösterdi. Yunusi, "Rigi’ni yakalanması İstihbarat’ın yaptığı parlak işlerden biriydi. Fakat keşke Rigi için verilen idam hükmünün infazı konusunda acele edilmeseydi ve canlı tutulsaydı" diye konuştu.
 
Ali Yunusi, 15 yıldan bu yana İmralı’da tutulan Abdullah Öcalan’ın durumuna değinerek, "Bir düşmanın kullanılması sadece verdiği bilgilerle sınırlı değil. Başka kullanımları da olabilir. Türkiye’nin Öcalan konusunda yaptığına bakın. Hala onu kullanmaktadır. Rigi’nin milli güvenliğimiz için canlı olarak tutulması ortadan kaldırılmasından daha iyi olurdu. İnfaz her zaman yapılabilirdi ancak düşman elden gittiyse artık onu kullanamıyorsunuz" ifadelerini kullandı.
 
İran’ın güneydoğusundaki Pakistan sınırında üslenen Cundullah, ülkedeki Sünni Beluç halkının haklarını savunduğunu ileri sürerek İran yönetimine karşı silahlı mücadele veriyor. Tahran, yakaladığı örgütünün lideri Abdulmalik Rigi’yi Haziran 2010’da idam etmişti.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER