'Obama'nın Sözlerine Katılmıyorum'

Rusya Devlet Başkanı, ABD halkına ve siyasi liderlerine The New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde seslendi. Konu Suriye'ye olası müdahaleydi ve Obama'nın son açıklamasına itiraz geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, The New York Times gazetesinde bir makalesi yayınlandı.

'Obama'nın Sözlerine Katılmıyorum'
Putin, son günlerde Suriye konusunda yaşanan gelişmeler dolayısıyla ABD halkına ve siyasi liderlerine doğrudan hitap etme ihtiyacı hissettiğini kaydetti.
 
Makalesinde 1. Dünya Savaşı'nın ardından kurulan ancak 2. Dünya Savaşı'nı engelleyemediği ve yeterli yaptırım gücü olmadığı için 1946 yılına dağılan Milletler Cemiyeti'ni hatırlatan Putin, Suriye krizi nedeniyle BM'nin de aynı duruma düşmesini istemediğini bildirdi.
 
ABD ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler sistemindeki önemine değinen Putin, "Kimse, BM'nin kaderinin, gerçek bir yaptırım gücü olmadığı için çöken Milletler Cemiyeti gibi olmasını istemez. Eğer etkili ülkeler BM'yi bypass eder ve BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan askeri güç kullanırsa BM de aynı kaderi yaşayabilir" değerlendirmesinde bulundu.
 
ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalede bulunması halinde sivil kayıpların yaşanabileceğini ve çatışmaların Suriye sınırlarının çok ötesine taşabileceği uyarısı yapan Putin, bunun bölgesel etkileri ve uluslararası dengelere verebileceği zarara değindi.
 
"ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI OLUR" 
 
Putin, Suriye'de hükümetle aşırı grupların savaştığını savunarak, Rusya'nın Suriye'de rejimi değil uluslararası hukuk ve diyaloğu savunduğunu belirtti. Bir ülkeye askeri müdahale için kendini savunma ihtiyacı ya da Güvenlik Konseyi kararı gerektiğini vurgulayan Putin, bunun dışındaki seçeneklerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydetti.
 
KİMYASAL GAZI KİM KULLANDI? 
 
Putin, Suriye'deki çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığı konusunda kimsenin şüphesi olmadığını ifade ederek, kimyasal gazın ordu tarafından değil, 'provoke amaçlı' olarak muhalifler tarafından kullanıldığına inanmak için çok neden olduğunu, aşırı grupların İsrail'e karşı da kimyasal saldırı hazırlığı yaptıklarına ilişkin raporlar bulunduğunu öne sürdü.
 
Vladimir Putin, makalesinde ABD'nin önceki müdahalelerinden örnekler de verdi. Putin, müdahale durumunda sivil kayıpların kaçınılmaz olacağını ve askeri müdahalenin ABD halkının çıkarına olmadığını savundu.
 
"TANRI HERKESİ EŞİT YARATTI" 
 
Putin, Başkan Barack Obama'nın ABD halkına hitap ettiği konuşmasına da değinerek, Obama'nın 'Amerikan istisnacılığı'na ilişkin sözlerine katılmadığını belirtti.
 
Obama'nın "Amerika'yı farklı yapan şey, bizi ayrıcalıklı kılıyor" sözünü 'tehlikeli' bulan Putin, şunları belirtti:
 
"Sebebi ne olursa olsun insanları kendilerini ayrıcalıklı görmeleri için teşvik etmek son derece tehlikeli. Büyük ülkeler var, küçük ülkeler var. Zengin ve fakir ülkeler var. Uzun demokrasi geleneği olan ülkeler bulunduğu gibi demokrasiyi kurmaya çalışan ülkeler var. Politikalar da farklı tabi ki. Biz hepimiz farklıyız ama Tanrı'nın bizi eşit yarattığını unutmamalıyız."
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER