banner9

Obama, Papa'yı Karşıladı

Obama, Papa’yı havalimanında karşıladı

Obama, Papa'yı Karşıladı
 
Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un tarihi ABD ziyareti başladı. 4 günlük Küba ziyaretinin ardından, başkent Washington’a gelen Papa’yı ABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama, kızları, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve üst düzey askeri yetkililer karşıladı.
 
Başkan Obama ve yanındakiler, Vatikan ile ABD bayrağını taşıyan uçağın inmesinin ardından yere serili kırımızı halıda Papa’nın uçaktan inmesini bekledi. Obama ve selamlaşarak tokalaşan Papa, kendisini karşılamak için gelen halkı selamladı. Bugün ilk olarak Beyaz Saray’da Obama ile bir görüşme gerçekleştirecek olan Papa, Aziz Matthew Katedrali’nde piskoposlarla yapacağı dua ayinine katılacak. Daha sonra Basılıca of the National Shrine of the İmmaculate Conception’da yaklaşık 30 bin kişinin katılacağı bir törende yer alacak..
 
24 Eylül Perşembe günü ABD Kongresi’nde bir konuşma yapması beklenen Papa, Washington’da St. Patrick’s Kilisesi ve Catholic Charities yardım kuruluşunda evsizler ve halkla bir araya gelecek.
 
Aynı gün New York’a geçecek olan Papa, akşam saatlerinde 5. Cadde’de bulunan Saint Patrick’s Katedrali’nde düzenlenecek ayine katılacak ve 25 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 70. dönem çalışmaları çerçevesinde genel kurulda bir konuşma yapacak. Konuşmanın ardından BM Genel Sekreteri ve Genel Kurul Başkanı ile ikili görüşmelerde bulunacak. Aynı gün 11 Eylül terör saldırısının meydana geldiği Dünya Ticaret Merkezi önündeki anıtta sivil halkla bir araya gelecek.
 
Papa, 26 Eylül Cumartesi günü ABD gezisinin son durağı olan Philedelphia’ya gidecek. Philadelphia’da düzenlenen Dünya Aile Gününe katılacak. 27 Eylül tarihinde şehrin en büyük hapishanesine bir ziyaret gerçekleştirecek. Papa’nın ABD ziyareti boyunca, gideceği kentlerde güvenlik en üst düzeye çıkarıldı. Havalimanından ayrılırken FİAT marka küçük bir otomobile binen Papa daha sonra kalacağı yere geçti.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER