Norveç'e 1,500 Bisikletli Suriyeli Mülteci

Norveç Göçmen Dairesi yetkilileri son iki ay içinde yüzlerce Suriyeli’nin Norveç’in Rusya ile olan kuzey sınırından ülkeye bisikletlerle girerek iltica basvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Norveç'e 1,500 Bisikletli Suriyeli Mülteci
 
Norveç basınında yer alan haberlere göre, son zamanlarda bu yolu kullanan Suriyeli göçmen sayısı çığ gibi büyüyor. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya sınırında görevli polis şefi Stein Hansen bu yoldan günde 50 ila 70 Suriyeli’nin Norveç’e girdiğini söyledi.
 
Norveç’in kuzey sınırından ülkeye giren Suriyeli göçmen sayısı yılbaşından Ağustos ayına kadar toplam 133 iken, yeni göçmen rotasının özellikle Facebook üzerinden yayılması ile birlikte bu sayı son iki ay icerisinde 1,500’e ulaştı.
 
Haberlere göre, Rusya - Norveç sınırının yaya geçilmesinin yasak olmasına karşın, bisikletle geçişin engellenmemesi nedeniyle Suriyeli göçmenler ulaşım aracı olarak bisikleti seçiyor. Haberlerde, Suriyeli mültecilerin Rusya’dan edindikleri bisikletlerle sınırı geçtikten sonra bu bisikletleri terk ettikleri belirtiliyor.
 
Norveç basını, Rusya’nın mültecilerin sınırı geçmelerine karşı hiçbir önlem almayıp, aksine kolaylık göstermesini, Norveç’in Rusyaya karsi ambargoyu desteklemesine "misilleme" olarak değerlendiriyor.
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER