banner51

New York'ta Tabutlu Protesto

ABD’nin Ferguson kentinde, 18 yaşındaki silahsız siyah genç Michael Brown’ı öldüren polis memuru Daren Wilson’ın ardından, New York’un Staten Island bölgesinde, gözaltı işlemi sırasında 43 yaşındaki Eric Garner’ın boğazını sıkarak ölümüne yol açan polis memuru Daniel Panteleo hakkında da takipsizlik kararı verilmesi Amerikalıları sokaklara döktü. Juri karlarını protesto eden binlerce Amerikalı, ülkenin değişik kentlerinden protesto gösterileri düzenledi.

New York'ta Tabutlu Protesto
ABD’de New York, Chicago, Washington, Boston, Cleveland, Philadelphia, Oakland gibi önde gelen büyük kentlerde düzenlenen protesto gösterilerinde binlerce Amerikalı, iki polis hakkında verilen takipsizlik kararını protesto etti. New York’taki protesto gösterilerine, çocukları, eşleri ya da babaları polis tarafından öldürülen aile yakınları da katıldı.
 
New York’un Foley Meydanı’nda toplanan binlerce kişilik kalabalık, meydanda yapılan konuşmaların ardından, New York sokaklarını işgal etti. New York sokaklarını, köprüleri ve Times Meydanı’nı trafiğe kapayan göstericiler ile polis arbede yaşandı. New York polisi zaman zaman kalabalık karşısında çaresiz kalırken, kalabalığın zayıfladığı yer ve zamanlarda onlarca kişi polis tarafından gözaltına alındı.
 
Polis tarafından öldürülen kişileri simgelemek için siyah tabutlar taşıyan göstericiler, "Adalet yoksa barış da yok", "Eric Garner için adalet", "Siyahların hayatları da önemli", "Irkçı polis istemiyoruz", "Ellerim havada, vurma" sloganları attı.
 
Bazı aileler, küçük yaştaki bebek ve çocuklarını da protesto gösterisine getirirken, protestoya destek veren Jennifer Imallia adlı Amerikalı kadın, "Protestolara destek vermek için buradayım. Şimdi olduğu gibi her zaman bir araya gelirsek, umuyorum ki bir şeyler değişecek. Artk insanlar kızgın" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER