Mutluluğu Kraliçe'nin Parkında Buldu

Dünyanın en güzel parklarının bulunduğu Londra’daki Kraliyet parklarının bahçe düzenlemesini yapanlardan biri bir Türk.

Mutluluğu Kraliçe'nin Parkında Buldu
 
Yalova Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu olan 50 yaşındaki Tahsin Taştan, 10 yıldır Londra Kraliyet parklarının çevre düzenlemesini yapıyor.
 
İngiltere’ye 20 yıl önce geldiğini belirten Taştan, 10 yıldır Buckingham Sarayı’nın hemen karşında bulunan Kraliyet parklarında çalışıyor.
 
Toprakla uğraşmayı her zaman çok sevdiğini ifade eden Taştan, çiçeklere olan düşkünlüğü nedeniyle Londra’nın saygın kolejlerinden Capel Mano’da süs bitkileri eğitimi almış.
 
Londra’ya İngilizce öğrenmek için geldiğini belirten Taştan’ın, Kraliyet parklarında çalışacağı aklının ucunda bile geçmemiş.
 
Westminster bölgesindeki Kraliyet parklarının en gözdesi olan St. James Park’ın yapay gölü kıyısındaki rengarenk çiçeklerle uğraşarak mutluluğu yakaladığını söyleyen Tahsin Taştan’ın en büyük hayali ise burada öğrendiklerini Türkiye’de uygulamak.
 
KRALİÇE’NİN DOĞUM GÜNÜ İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
 
Parklar da her zaman bir hareket olduğunu ve burada çalışmayı çok sevdiğini dile getiren Taştan, Haziran ayı Kraliçe’nin doğum gününe hazırlık nedeniyle yoğun geçiyor. Kraliçe Elizabeth’in doğum günü için tüm çevre çalışmalarını iki hafta içinde bitiriyoruz. Sarayın tam karşısında bulunan St. James’s Park Avrupa’nın da en güzel parkı seçildi. Burada çalışıyor olmaktan büyük gurur duyuyorum. Her sabah 7’de işe başlıyorum. Günde 9 saatimi Kraliyet parklarında geçiriyorum diyor.
 
KRALİYET PARKLARI
 
Londra`da 143 kayıtlı park ve bahçe var. Hyde Park, yürüyüş, bisiklet, ata binme parkurları ile 142 hektarlık yüzölçümüyle dünyanın en büyük parkı. Buckingham Sarayı`nın hemen karşısında, ise 19 hektar yüzölçümüyle Green Park yer alıyor. Şehrin eşsiz yeşil alanlarından bir diğeri, insanın aklını başından alacak güzellikte gül bahçeleri içeren 166 hektara yayılan Regent’s Park.
 
Kraliyet parklarının en büyüğü ise 1000 hektarlık bir alana yayılan Richmond Park. Londra’nın diğer Kraliyet Parkları ise şunlar;
 
Kensington Gardens, Bushy Park, Greenwich Park, Brompton Cemetery, Victoria Tower Gardens, Grosvenor Square Garden.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER