banner9

'Müslümanların Uyanışına Vesile Olacaktır'

Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Batı, 1 insanın ölümünü trajedi 1 milyon insanın ölümünü ise istatistik olarak gören bir anlayışa sahiptir'' dedi.

'Müslümanların Uyanışına Vesile Olacaktır'

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararına tepki gösteren Erdoğan, ''Kudüs meselesi inşallah insanlığın Müslümanların uyanışına vesile olacaktır'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen "Anadolu Dünya Dolu" programında konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Bugün Türkiye dünyanın en çok sığınmacı barındıran ülkesi olmasına rağmen diğer yerlerde bu insanlara karşı sergilenen çirkinliklerin hiçbirinin yaşanmadığı bir ülkedir. Anadolu asırlar boyunca bir göçmenler yurdu olmuştur. İspanya'daki Yahudiler topraklarından kovulup gidecek yer bulamadıklarında bizim ecdadımız onlara kapılarını açmıştır. Polonyalılar gidecek yer bulamadığında İstanbul'un hemen yanı başında onlara yer göstermişizdir. Bugün de Suriye'den Irak'tan başka yerlerden kardeşlerimiz başları sıkıştığında hemen Anadolu'ya yönelmişlerdir. Doğru da yapmışlardır. İyi günde dost çok bulunur önemli olan kötü günlerinde bu insanların yanlarında olabilmektir.
Bugün Avrupa'da sayıları 5 milyonu aşan vatandaşımız yaşıyor. Ülkemize gelen herkese kollarımızı açtığımız gibi yurtdışına giden kardeşlerimizi de her alanda destekliyoruz. Batı bir insanın ölümünü trajedi 1 milyon insanın ölümünü ise istatistik olarak gören bir anlayışa sahiptir. Sınırlarına giren göçmenlerin paralarına el koyan bir medeniyetin insanlığa söyleyecek sözü kalmamış demektir.
Türkiye olarak bizim, göçmenler konusunda başımız ne kadar dikse maalesef kendilerini gelişmiş, modern, çağdaş olarak tanımlayan ülkelerin başı da o kadar eğiktir.
Bugün 700 bin göçmenin Libya'da mahsur kaldığı ifade ediliyor. Bizim paramızla bin lira gibi bir meblaya modern kölelerin alınıp satıldığı pazarların kurulmasına yol açmıştır. İnsanlar süresiz ve sınırsız şekilde çalışmak zorunda bırakılıyorsa bunun adı modern köleliktir.
Türkiye olarak biz Suriye ve Irak'ta çatışmalardan kaçarak ülkemize gelen 3,5 milyona yakın kardeşlerimize sadece Allah için kucak açtık. Avrupa'nın tamamındaki Suriyeli sığınmacı ise toplam 987 bindir. Almanya kendi sınırları içindeki sığınmacılar için 2016 yılında 16 milyar avro harcadığını iddia ediyor. Biz de 7 yılda toplam 30 milyar dolarlık bir harcama yaptık. AB'nin geçen yıl bize verdiği söz 3+3 milyar avrodur. Şu ana kadar bize aktardığı rakam en son 900 milyon avroydu. BM de 600 milyon dolar. Bizim harcadığımız 30 milyar dolardır. Biz bu yardımlara muhtaç olsaydık ne olurdu? O günleri de biz yaşadık.
Hadi Avrupalıların riyakarlıklarını anladık da bizim ana muhalefet partisi niye bu işin peşine düştü onu bilemiyoruz. Ana muhalefetin başındaki zat 'Nerede bu 30 milyar dolar' diye sorup duruyor. Ömründe bir tek garibe üç kuruşluk faydası olmayıp, 1 yaşındaki çocuğu bile sigortalı yapacak kadar helal-haram nedir bilmeyenin böyle bir şeyi sorma hakkı olabilir mi? Bu zatın hesap uzmanlığını biz SSK döneminden iyi biliriz. Birilerinin milletimizin kafasını karıştırmak için ortaya attığı iddiaları da karşılıksız bırakamayız.


TRUMP'IN KUDÜS KARARI

Kudüs meselesi sadece kalple buğzedilerek geçiştirilebilecek bir konu değildir hatta bu konudaki sorumluluğumuzun gereğini sadece dille ifade ederek de yerine getirmiş olamayız. Kudüs konusunda mutlaka somut, elle tutulur, gözle görülür, netice almaya yönelik adımlar atmak zorundayız. Bu mübarek topraklar çok büyük acılara şahitlik etti. 
Bugün Kudüs'te ve Filistin şehirlerinde ağlatılan her çocuk, acı çektirilen her anne, vurulan, dövülen, hakaret edilen her insan yaklaşan yeni bir fırtınanın habercisidir. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır ama aynı zamanda bir uyanış, başkaldırı da vardır. Kudüs meselesi inşallah topyekun insanlığın ve özellikle de Müslümanların uyanışına vesile olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER