Moskovalı Müslümanlara Yetmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve çok sayıda devlet adamının katıldığı törenle açtığı 111 yıllık Moskova Merkez Camii, bayram namazı için Moskovalı Müslümanlara yetmedi.

Moskovalı Müslümanlara Yetmedi
Pastırma sıcaklarının yaşandığı Moskova’da güneşli bir Bayram gününe uyanan Moskovalı Müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Bayram Namazı için aynı adresi tercih edince on binler sokaklara taştı ve caminin etrafındaki sokaklar ve caddeler insan seline döndü. Camiye sığmayan kalabalık sokaklarda, kaldırımlarda, araç trafiğine kapatılan yollarda ve tramvay hatlarında namaza durdu. Bayram namazına duranların 100 bini geçtiği tahmin ediliyor.
 
Gecenin geç saatlerinden itibaren camide yer bulmak için gelen Moskovalı Müslümanlar, 10 bin kişilik camide nerdeyse gecelerken, geç gelenler ise sokaklarda ve tramvay yolunda bulabildikleri yerlerde yanlarında getirdikleri seccadeleri sererek saf durdular. Yanında seccade getirmeyenlerin ceketlerini, gazeteleri ve karton kutuları serdikleri görüldü.
 
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutladı.
 
Kremlin Basın Servisi Putin’in açıklamalarını şu şekilde aktardı
 
Hac görevinin sonu anlamına gelen bu bayram insanların yakınlaşmasını sağlıyor, onlara asırlar boyu devam eden dini, manevi ve tarihi gelenekleri tanıtıyor. Rusya’da yaşayan Müslümanların ülke yaşamında yer almaya devam edeceklerinden, milletlerarası ve dinler arası diyalogların gelişmesine katkı sağlayacaklarından ve toplumda barışın güçlenmesine yardımcı olacaklarından eminim.
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2015, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER