Mithat Gedik Çekincesi

Almanya’daki atıcılık geleneğinin UNESCO Dünya Kültürel Mirasları listesine alınması başvurusu donduruldu.

Mithat Gedik Çekincesi
UNESCO’nun olumsuz tavrının geçtiğimiz yıl Mithat Gedik’in iddiaya göre Müslüman olduğu için atıcılık krallığının reddedilmesinden kaynaklandığı belirtildi. Franfurter Zeitung’un haberine göre, UNESCO ’nun başvuru ile ilgili olarak gönderdiği cevap yazısında “atıcılık kralının doğuştan Alman olmamasının geleneklere ters düşmesi, oluşumun standartlarına uygun olmamasına dayalı olarak sert ve dışlayıcı yapılan tartışmalar oldu. Bu nedenle başvurunuzun işleme alınması ertelendiö ifadeleri yer aldı. Komisyonun, atıcılık derneklerinde yapılacak dini açılımların, Hristiyanlığa dayalı kuruluş ilkelerine ters düşmesini anlayamadığı vurgulandı.
 
"HIRİSTİYAN DEĞERLERİ SAVUNUYORUZ"
 
Almanya Tarihi Atıcılar Birliği (BHDS) Başkanı Rolf Nieborg ise “800 yılı aşkın süredir Hristiyan değerlerini savunmuş olmamıza karşı UNESCO’nun gösterdiği tavrı anlayamıyoru" dedi. Nieborg’un UNESCO’nun cevap yazısında ırkçı bir yaklaşım ifadesini kullanılmasını kendilerini kızdırdığını vurguladı.
 
MİTHAT GEDİK OLAYI
 
Geçtiğimiz yıl, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletine bağlı Werl kentinin Sönnern köyünde ’Atıcılar Kralı’ seçilen Mithat Gedik’ten Müslüman olduğu için unvanı geri istenmişti. Tüzük gereği Katolik bir kulübe Müslüman birisinin üye olamayacağını savunan Tarihi Alman Atıcı Kardeşlikleri Federasyonu’nun tavrına, Almanya genelinde toplumun birçok kesiminden ve üst düzey yetkililerden tepki gelmişti.
 
Büyük tartışmalar yaratan olay sonrası geri adım atan BHDS “Bir kereye mahsus olmak üzere, bir yıl kral kalmasına itiraz etmeyeceğiz demiş ve bir daha böyle bir istisna yapılmayacağı da açıklamıştı. Ayrıca, Mithat Gedik’in kralların yarıştığı bölge atıcılar yarışına katılamayacağı kararını almıştı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER