banner24

Mısır Halkı Sandığa Gidiyor

Mısır'da 30 yıllık Mübarek rejiminin ardından yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oy verme işlemi başladı.

Mısır Halkı Sandığa Gidiyor

Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu'ndan alınan bilgilere göre, 85 milyon nüfusa sahip Mısır'da kayıtlı 52 milyon seçmen bulunuyor.
Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 19.00'a kadar sürecek ve Mısırlı seçmenler 2 gün boyunca belirtilen saatler arasında oylarını kullanabilecek.
Cumhurbaşkanlığı Yüksek Seçim Komisyonu oy vermemenin cezasını 100 cüneyh (28 TL) olarak belirledi.
Geçen yılın Ocak ayında başlayan halk ayaklanması sonucunda görevini orduya devrederek istifa etmek zorunda kalan ve yargılanma süreci devam eden eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ve oğlu Cemal'in oy kullanabileceği bildirildi.
Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu, göz hapsinde tutulan ve tedavi gören Mübarek'in kesinleşmiş cezası bulunmadığı için oy kullanabileceğini açıklarken, Mübarek ile oğlu Cemal'in oy kullanmak için doldurmak zorunda oldukları başvuru formunun henüz Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu'na ulaşmadığını duyurdu.
Mısır'da asker ve polisler oy kullanamıyor. Gözaltına alınanlar ise eğer bir suçtan hüküm giymemişler ise başvuru formu doldurmak sureti ile oy kullanabiliyor.
Seçimlerden önce yayımlanan anketlerde, Arap Birliği'nin eski Genel Sekreteri Amr Musa, Mübarek rejiminin son Başbakanı Ahmet Şefik ve bağımsız aday Abdülmunim Ebu el-Fütuh favori gösterildi.
Geçen hafta yurt dışındaki Mısırlıların elçilik ve konsolosluklarda verdikleri oylar ise anketlerin tam tersi bir sonucu ortaya koydu. Yurt dışından gelen kesin olmayan sonuçlara göre, Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi birinci, Abdülmunim Ebu el-Fütuh ikinci ve Hamdin Sabbahi üçüncü sıraya yerleşti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER