Mezarı Başında Anıldı

KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün ikinci yıldönümünde Cumhuriyet Parkı’ndaki mezarı başında anıldı.

Mezarı Başında Anıldı

 

Tören protokol sırasına göre Denktaş’ın kabrine çelenklerin konması ile başladı. Saygı Marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar önce göndere çekildi, sonra da yarıya indirildi. Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla devam eden törende, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yaptı. Eroğlu, Denktaş’ın iki yıl önce aramızdan ayrılmasına rağmen fikirleri, düşünceleri, hizmetleri ve mimarı olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti ile birlikte bizimle yaşamayı sürdürdüğünü söyledi.
 
Eroğlu, Denktaş’ın kişiliğine de değindiği konuşmasında onun inançlı ve kararlı direnişçiliğine vurgu yaptı ve “Milli Dava” ömrü boyunca yılmaz savunucusu olduğunu kaydetti. Denktaş’ın herkesin kabul ve takdir ettiği zekâsı, özgün ve etkili üslubu ile görüşme masalarının yetenekli müzakerecisi olduğunu da hatırlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, uluslararası arenadaki siyasi rakiplerinin dahi onun yeteneklerini teslim etmek durumunda kaldığını ve ona saygı duyduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Denktaş’ın hiç bir zaman bir Atatürk milliyetçisi olduğunu gizlemediğini ve Türkiye’yi Anavatan bilip bunu söylediğini kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı konuşmasında Kıbrıs konusuna da değindi. Rum tarafının görüşme sürecini devam ettirme noktasında dayatmalarda bulunduğunu ve yapılan tüm önerileri reddettiklerini ifade eden Eroğlu, Rumların oyalama taktiği ile BM Genel Sekreteri Ban’a mektup yazarak, sadece kendi çıkarlarını gözeten Güven Artırıcı Önlemler önerdiğini anlattı. “Hedefleri 2014 yılı içinde çözüm değildir. Hedefleri bizi bölmek, parçalamak, gafil avlamaktır” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu halkın, siyasetçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının bunu düşünmesi ve yanıt vermesi gerektiğini söyledi.
 
“Hiç kimse unutmamalıdır ki Kıbrıs’ta kendi halklarını temsil eden, eşit ve egemen iki devletin varlığı söz konusudur. Bunu söylemek anlaşma istememek değildir. Kurucu Cumhurbaşkanımızın kabri başında şunu vurgulamakta büyük yarar görüyorum: Kıbrıs Türk halkı asla, güvenliğinden, egemenliğinden, toprağından, anavatanından vazgeçmemelidir. Her ülkenin, her devletin sorunları vardır, ama kimse sorunlar var diye kendi kendini yönetme hakkından, egemenliğinden, özgürlüğünden taviz vermiyor.”
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu, yanlış yapılacak bir anlaşmanın ardından hüsranla karşı karşıya kalınabilineceği uyarısında da bulundu ve her zaman hakkın ve halkın çıkarlarının savunuculuğunu yapma gayreti içinde olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER