Medyayı Suçladı

İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD’nin "telekulak" sırlarını açığa çıkaran CIA eski çalışanı Edward Snowden ve medyayı, "İngiltere’nin düşmanlarına yardım etmekle" suçladı.

Medyayı Suçladı

Brüksel’deki AB liderler zirvesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Cameron, Snowden’in ifşa ettiği gizli bilgilerin, İngiltere ve müttefiklerinin, insanları "havaya uçurmak isteyenlere karşı vatandaşların güvenliğini korumalarını daha zor hale getireceğini söyledi.

 
Cameron, "Snowden’in yaptığı, belli bir dereceye kadar da ona yardım eden medyanın yaptığı, bize zarar vermek isteyen insanlara, istihbarat, keşif ve diğer tekniklerden nasıl kaçınacaklarını gösteriyor" dedi. İngiltere Başbakanı, "Bu dünyamızı daha güvenli hale getirmeyecek. Aksine dünyamızı daha tehlikeli bir hale çevirecek. Bu durum düşmanlarımıza yardım ediyor" ifadelerini kullandı.
 
İngiltere’nin, Avrupa liderlerin dinlenmesi skandalıyla ilgili olup olmadığı yönündeki soruları cevapsız bırakan Cameron, İngiliz istihbarat teşkilatlarının, diğer Avrupa ülkeleri ile düzenli istihbarat paylaşımında bulunduğunu söylemekle yetindi.
 
İsim vermeden, Snowden’in ifşaatlarını yayınayan İngiliz Guardian gazetesine de tepki gösteren Cameron, insanların istihbarat servislerinin "duygulara yer vermeyen" yönünü kabul etmesi gerektiğini söyledi.
 
Cameron, "Dünyada bize zarar vermek isteyen, ailelerimizi havaya uçarmak isteyen, vatandaşlarımızı sakat bırakmak isteyen birçok insan var. Gerçek bu" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER