banner24

Lübnan'da Tansiyon Yüksek: 2 Ölü

Suriye’de yaşanan gerilimden etkilenen ve giderek iç savaşa doğru sürüklenen Lübnan’da şiddet tırmanıyor. Ülkede dün gece, başkent Beyrut’ta yaşanan çatışmalarda 2 kişi öldü. Suriye’de ise son olaylarda 31 kişi hayatını kaybetti.

Lübnan'da Tansiyon Yüksek: 2 Ölü

Lübnan'da güvenlik güçleriyle silahlı kişiler arasında dün gece yarısı silahlı çatışma çıktı. Bir apartman dairesinde saklanarak güvenlik güçleriyle çatışan 2 silahlı kişi öldürüldü. 2 kişi de gözaltına alındı. olayda 4 asker yaralanırken apartman dairesinde yapılan aramada, silah ve mühimmat da ele geçirildi.

Çatışmanın neden çıktığı belirtilmezken, son dönemde Suriye'deki şiddet olayları Lübnan'a da sıçramış durumda. Başkent Beyrut'ta haftabaşında Esad yandaşı ve karşıtı Sünniler arasında çatışma çıkmış, 2 kişi ölmüştü. Geçen hafta Trablus kentinde Sünnilerle Aleviler arasında yaşanan çatışmalarda da 10 kişi ölmüştü.

Lübnan'daki Esad yandaşlarıyla Esad karşıtları arasındaki çatışmaların ülkeyi yeni bir içsavaşa sürüklemesinden endişe duyuluyor. Dün Suriye'de 13 Lübnanlı Şii'nin kaçırılması da gerilimi tırmandırmıştı.

Lübnan, Suriye'de kaçırılan 13 vatandaşının serbest bırakılması için Türkiye'nin de aralarından bulunduğu bazı ülkelerden yardım istedi.

Arap medyasında yeralan haberlere göre, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Türkiye ve bazı Arap ülkeleriyle temasa geçerek, Suriye'nin Halep kenti yakınlarında kaçırılan 13 Lübnanlı Şii'nin serbest bırakılmasının sağlanmasını talep etti. Suriye ordusunun da, Lübnanlı Şiileri bulabilmek için kaçırıldıkları bölgede operasyon başlattığı belirtiliyor.

İran'da kutsal yerleri ziyaret eden Lübnanlı Şiiler, ülkelerine dönerken, Suriye'nin Halep kenti yakınlarında otobüsleri durdurulmuş, 13 erkek kaçırılmıştı. Olaydan sorumlu tutulan Özgür Suriye Ordusu, Lübnanlı Şiileri kaçırmadığını duyurmuştu.

Suriye'nin çeşitli kentlerinde ordunun yönetim karşıtlarına karşı düzenlediği operasyonlarda güvenlik güçlerince açılan ateşte ölü sayısının 31'e yükseldiği bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan İzleme Örgütü, başkent Şam'ın banliyölerindeki operasyonlarda güvenlik güçlerince açılan ateşte 7, ülkenin orta kesimlerinde yer alan ve muhaliflerin önemli merkezlerinden biri olan Humus kentinde 7, Deyr Ez Zor'da 5, İdlib'te 3, Dera'da 4, Halep'te 2 ve Lazkiye, Raka ve Hama'da da birer kişi olmak üzere ülke genelinde ölü sayısının 31'e çıktığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER