banner24

Lübnan Gergin, Nasrallah'dan 'İtidal' Çağrısı

Lübnan Suriye'deki şiddet olaylarının yeni merkezi haline dönüşüyor. Hafta sonu Lübnan'da iki kentte Şiiler ve Sünnilerin çatışması sonrasında, bu kez de Suriyeli muhaliflerin 13 Lübnanlı Şii'yi kaçırması yeni bir gerilime neden oldu. Hizbullah lideri, Şiileri sakin olmaya çağırdı.

Lübnan Gergin, Nasrallah'dan 'İtidal' Çağrısı

Suriye'deki şiddet olaylarının sıçradığı Lübnan'da Sünni-Şii gerginliği tırmanıyor. Trablusşam ve Beyrut'ta Sünnilerle Aleviler arasında yaşanan çatışmalar sonrasında, Özgür Suriye Ordusu'nun 13 Lübanlı Şii'yi kaçırması ülkede yeri bir gerginliğe neden oldu. İran'da kutsal bir mekanı ziyaret eden 13 Lübnanlı dönüş yolunda Suriye'nin Halep kentinde Özgür Suriye Ordusu mensupları tarafından kaçırıldı. Lübnan'da Şiileri sakin olmaları konusunda uyaran Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, rehinelerin kurtarılacağı sözü verdi.

Özgür Suriye Ordusu'nun Lübnalı Şiileri kaçırdığının başkent Beyrut'ta duyulmasının ardından Şiilerin yoğunlukta yaşadığı bölgelerde sokaklar hareketlendi. Şiiler bazı yolları kapadı, lastikler yakarak barikat kurdu.

Gerilimin artması üzerine devreye Şii Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah girdi. Soğukkanlı olunmasını isteyen Nasrallah, “Yolları kapamak ya da şiddete başvurmak sorunun çözümüne yardımcı olmayacak" dedi. Hizbullah lideri, kaçırılanları geri getirmek için gece gündüz çalışacaklarını söyledi.

Lübnan'da geçtiğimiz pazar günü Suriye Devlet Başkanı Esad karşıtı bir Sünni din adamının öldürülmesinin ardından olaylar çıkmış, 2 kişi yaşamını yitirmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER