banner51

Londra'dan Çarşı'ya Destek

Aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin de bulunduğu 35 kişinin ’Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs’ suçunu işledikleri iddiası ile yargılanmalarını protesto etmek amacı ile İngiltere’nin başkenti Londra’daki bir grup taraftar Trafargar Meydanı’nda toplandı.

Londra'dan Çarşı'ya Destek
 
Türkiye-ABD-Avrupa Çarşı Destek eylem planı çerçevesinde Avrupa’nın diğer başkentlerinde olduğu gibi Londra’da da toplanan bir grup taraftar ellerinde ’Dava Biter Çarşı Bitmez’, ‘Çarşı Yalnız Değildir’ yazılı dövizler taşıyarak ortak basın açıklaması yaptı. Grup açıklamasında, Çarşı Grubu’nun Gezi hareketinde yer almasından dolayı, baskı, adaletsizliğe, kanunsuzluğa ve haksızlığa maruz kaldığını savunurken yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak tüm vatanseverle destek vermek için toplandıklarını söyledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
 
"Paralel devletle işbirliği ile başlayan, Şanlı Türk Ordumuzun emektarlarını sahte belgelerle hapishanelere tıkan, gencecik fidanlarımızın başında gaz bombası tüpü patlatan, Türkiye Cumhuriyetimizin bekçileri olan avukatlarımızı etkisiz hale getirmek için hapishanelere sokan ve işkenceye tabi tutan, Gezi’deki polis şiddetine maruz kalıp yaralanan vatandaşlarımızı tedavi eden doktorlarımızı Çarşı duruşmasının akabinde içeri tıkmaya çalışan, 17 ve 25 Aralık sürecinde AKP hükümetinin yaptığı yolsuzlukları ortaya çıkaran, polisi susturmaya çalışan, ayrıca Bugün muhalif başından gözaltına alınan, gazetecileri de sindirmeye çalışan, irticaya hayır diyen Rennan Pekünlü Hocamızı susturmak için hapse sokan, insan haklarını hiçe sayan, kendi milleti içinde ayrımcılığa sebep olan, millet kavramını ümmet kavramına dönüştürmeye çalışan mevcut Hükümete çağrımız şudur: ’Türkiye Cumhuriyetini yıkmak için insanların hayatlarına mal oldunuz. İnsanlarımızın geleceğini karartmaya çalışıyorsunuz. Asla başarılı olamayacaksınız. ÇARŞI’yı sindirip etkisiz hale getirmeye çalışıyorsunuz. Asla başarılı olamayacaksınız. Atatürk’ün ilkelerini yıkıp, laik, demokratik ve tam bağımsız Türkiyemizi, gerici, faşist ve emperyalist güçlerin oyuncağı haline getirmeye çalışıyorsunuz. Asla başarılı olamayacaksınız çünkü Çarşı nasıl bir ruhsa ve yargılanamazsa, demir parmaklıkların ardında sindirilemezse, laik, demokratik ve tam bağımsız Atatürk Türkiye’si sevdası da öyle bir ruhtur! Asla sindirilemez ve yargılanamaz."
 
Salı günü Çağlayan Adliyesinde görülecek davada Çarşı üyeleri ve diğer vatanseverlerin serbest bırakılması ve haklarındaki suçlamaların ivedilikle sonlandırılması’ talep edilen açıklamada, "Bu talebimiz yerine getirilinceye kadar, laik, demokratik, ve tam bağımsız Atatürk Türkiye’sinin vatanımızın siyasi ve sivil alanlarında yeniden var olduğunu ve hayata geçirildiğini görene kadar mücadele etmeye ve bu uğurda mücadele eden vatanseverlerimize destek vermeye devam edeceğiz" ifadeleri yer aldı. Grup üyeleri basın açıklamasının ardından dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER