Londra'da Sisi Karşıtı Gösteri

Londra’da Sisi karşıtı gösteri

Londra'da Sisi Karşıtı Gösteri
Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İngiltere’nin başkenti Londra’da bugün başlayan resmi temasları öncesinde protesto edildi. İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Sisi’nin Londra’ya yapacağı ziyaretin ’ulusal güvelik için tehlike oluşturduğunu söyledi.
 
İngiltere’de yerleşik Mısırlıların yanı sıra birçok insan hakları ve demokrasi destekçisi sivil toplum örgütü ile sendikanın desteklediği Stop Sisi kampanyası tarafından Londra’daki Başbakanlık binası önünde düzenlenen protesto gösterisine, soğuk havaya rağmen her yaş grubundan çok sayıda kişi katıldı.
 
BAŞBAKANA GÖRÜŞMEME ÇAĞRISI YAPTILAR
 
Londra polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protestoda katılımcılar, protesto eylemi öncesi hep birlikte namaz kıldıktan sonra İngiliz hükümetinin Sisi’yi Londra’ya davet etmesine tepki gösterdi. Grup, İngiltere Başbakanı David Cameron’a, Sisi ile görüşmeme çağrısında bulundu.
 
Göstericiler protestoda, İngiltere’nin Sisi’ye yaptığı resmi davete ilişkin, İngilizce ve Arapça olarak, Asker devleti istemiyoruz, Sisi demokrasiyi öldürdü ve Cameron utan, İngiliz değerlerine ne oldu gibi sloganlar atarken, Mısır ve Rabia işaretinin bulunduğu bayraklar ile üzerinde Eğer bu protesto Mısır’da olsaydı, tutuklanmış, yaralanmış, ölmüştünüz, Kasap Sisi’yi durdurun, Katil Sisi İngiltere’de istenmiyor ve Cameron, ülkeye diktatörleri değil, sığınmacıları kabul et yazılı pankartlar taşıdı.
 
Bu arada Sisi destekçisi bir başka grup ise Sisi’nin protesto edildiği gösterinin başlamasından kısa bir süre sonra protesto alanının önünden üstü açık çift katlı bir otobüsle geçti. Öte yandan protesto alanının yanında bulunan Sisi destekçisi 3 kişi de karşı gösteri düzenledi. Sisi destekçisi bir göstericinin, Sisi karşıtlarının bulunduğu alana girmesiyle kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis duruma müdahale ederek, Sisi destekçisi göstericiyi alandan uzaklaştırdı.
 
Olaysız geçen protesto süresince başbakanlık önünden geçenlere Mısır’daki insan hakları ihlalleriyle ilgili güncel bilgilerin yer aldığı el ilanları dağıtıldı.
 
İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından yarın Başbakanlık’ta ağırlanması beklenen Sisi’nin Londra ziyareti, insan hakları örgütlerinin tepkisini çekiyor. Benzer protesto gösterisinin yarın yine Başbakanlık önünde yapılması bekleniyor. İngiliz hükümeti, DAEŞ ve aşırılıkla mücadelenin yanı sıra ticaret ve turizm konularında işbirliği için Sisi’nin Londra ziyaretinin önem taşıdığını savunuyor.
 
İktidardaki Muhafazakar Parti’nin milletvekilleri, bölgesel istikrar için Mısır’la işbirliği yapılması gerektiğini vurguluyor. İngiliz hükümetinin Sisi yönetimiyle 85 milyon sterlinlik silah anlaşması bulunduğu ve yılda yaklaşık 1 milyon İngiliz turistin Mısır’ı ziyaret ettiği biliniyor.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER