banner51

Londra'da Marka Toplantısı

Londra’da düzenlenlenen Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin yemekli toplantısına Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de katıldı. Programda Ticaret Müşaviri Aytuğ Göksu da hazır bulundu ve işadamlarının sorunlarını dinledi.

Londra'da Marka Toplantısı
İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet gösteren, Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin düzenlediği yemekli program, kent merkezindeki Antalya Restoran’da gerçekleşti.
 
T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in onur konuğu olarak katıldığı programa, Büyükelçilik Ticaret Müşaviri Aytuğ Göksu da katıldı.
 
ATMB Başkanı Cafer Mahiroğlu ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde, Ekonomist Nazif Akpınar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programa, İş Bankası Londra Müdürü Hasan Candan ve THY Müdürü Osman Battal’ın da aralarında bulunduğu farklı sektörlerden 60 iş adamı katıldı.
 
BİLGİÇ: “KÜRESEL TÜRK MARKALARI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”
 
Toplantıda konuşan Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Türkiye’nin ihracat odaklı bir büyüme stratejisine sahip olduğunu belirterek, “Türkiye, 2023 vizyonu kapsamında ihracat hacmini 500 milyar dolara yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu amaca ulaşabilmemiz için ihracatımızda yeni bir sayfa açmamız, bu kapsamda ihracat pazarlarımızı büyütmemiz ve ürünlerimizi çeşitlendirmemiz, yüksek katma değerli ürünlerin ihracatımızdaki payını arttırmamız gerekmektedir. Bu süreçte, küresel Türk markalarının yaratılması büyük önem taşımaktadır. Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda markalaşma çalışmalarını desteklenmesine yönelik yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Örneğin, küresel Türk markaları yaratma hedefiyle tasarlanan TURQUALITY projesi artık dünyanın yakından tanıdığıbir destek programı haline gelmiştir” dedi.
 
İhracat kapasıtesini artıran, bağlantılar kurarak ürünlerini yurtdışı pazarlarda satmaya başlayan firmalarımızın zamanla markalaşma yoluna girdiğini memnuniyetle gözlendiğini hatırlatan Bilgiç konuşmasında, “Firmalarımızın küresel pazarlara ürünlerinin satmalarının ötesinde, marka vizyonuyla hareket ederek bir değer yaratmalarını destekliyoruz. Bu bilincin yaygınlaştırılması amacıyla kurulmuş olan Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin çalışmalarını da takdirle izliyoruz. Günümüz koşullarında küresel ticaret piyasasında kaydadeğer bir pay sahibi olmanın rolü, esasen markalaşmadan geçmektedir. Artık küresel ticaret oyununda yer alan aktör sayısı giderek artmaktadır” görüşlerine yer verdi.
 
MARKALAŞMA ZOR VU UZUN BİR SÜREÇ AMA..
 
ATMB Başkanı Cafer Mahiroğlu da yaptığı konuşmada, Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin iki yıl önce kurulduğunu ve ağır ama emin adımlarla ilerlediğini hatırlatarak, “Kurumsallaşma ve gelişmesinde sizlerin desteğinin önemli olduğunu bilmenizi isterim. Malumunuz olduğu üzere, bir ürünün marka haline gelmesi, sadece yatırım ile mümkün olmuyor. Marka olabilmek için tüketici tarafından benimsenmesi de gerekiyor. Bu da kimi önemli markalar için uzun bir süreç demektir. Burada bulunan konuklarımızın hemen hemen tamamı küçük veya orta ölçekli işletmelerin yöneticilerinden oluşuyor. Herbiri, yeni bir marka oluşturmanın zorluklarını bizzat yaşayarak tecrübe ediniyorlar. ‘Girişimcilik’, ‘yatırım’ ve ‘zaman’ın markalaşmanın en önemli altyapısını oluşturduğunu biliyoruz. Buna rağmen bu yolda gayretlerimiz devam ediyor ancak, günümüzün yükselen trendinin, bilinen markaları satın alarak markalaşmak olduğu da bir gerçek. Son yıllarda özellikle yaşadığımız Britanya ve Avrupa ülkelerinde bu tercih edilen bir yol oldu diyebiliriz. Biz de bu yolu deneyimlerle bizzat yaşıyoruz. Bu çabalarımıza devletimizin verdiği desteklerin itici güç oluşturduğunu da biliyoruz. Bununla birlikte yurtdışında Türk markası oluşturmanın zorluklarını bundan önceki programlarımızda, marka ve benzeri destekleri sağlayan Ekonomi Bakanımız ve bakanlık bürokratlarına doğrudan ifade ettik. Özellikle yurtdışında Türk ürünlerini tanıtan ve markalaştırma yolunda emek veren küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygulanan desteklerin önündeki bürokrasinin azaltılması gerektiğini ifade ettik. Burada, Sayın Büyükelçimiz ve Ticaret Müşavirimizin huzurunda bir defa daha altını çizmek istiyoruz” diye konuştu.
 
RECEP ERCAN YAŞANAN SORUNLARI ANLATTI
 
ATMB Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ercan ise yaptığı konuşmada, Türk girişimcilerin, Türkiye ürünlerini Avrupa ve İngiltere pazarına taşıma sürecinde karşılaştığı sorunları dile getirdi. ATMB’nin kurulma ihtiyacının, yatırımcı ve marka oluşturma çasbası içinde olan Avrupa’daki Türk girişimcilerin karşılaştığı sorunlar nedeniyle kaçınılmaz hale geldiğinin altını çizen Ercan, “İçinde bulunduğumuz sektördeki başarımızı sorguladığımız zaman, sektörde birçok yanlışlığ ıyaptığımızı görüyoruz. Birçok fikir var ama ortada ele alınır bir fikir yok. Yüzlerce marka var ama Avrupa’da elle tutulur marka sayısı çok sınırlı. Bazı şeyleri yapmaya çalışıyoruz ama bilinçsizce yapılan, dinamiklerin körelmesine yolaçıyor. Dünyanın birçok ülkesini gezdim, gözlemlediğim şu: Bazı şeyleri İtalyanların, Çinlilerin yaptığı gibi yapmak yeterli olacak. Yeniden bir keşfe ihtiyacımız yok. Eğer bizden sonraki nesillere yaşayacakları ve bizim bıraktığımız temel üüzerine birşeyler bina etmelerini sağlamak istiyorsak. Bizim yaptıklarımızı örnek olarak bırakmayalım. Daha uygulanabilir projeler, eserler, markalar bırakalım. Bizim izlediğimiz zorlu yolda yürümesinler” dedi.
 
Toplantıya katılan işadamları, Büyükelçi Bilgiç’e kendilerini tanıtıp, yaptıkları iş ve yatırımlar hakkında bilgi verdi.
 
Büyükelçi Bilgiç, böyle bir organizasyona konuk olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, birliğin belirlediği hedeflar doğrultusunda başarılı çalışmalarını sürdürmesi dileğinde bulundu ve yeni yılda geniş kapsamlı bir organizasyon içinde destek vereceğini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER