Londra'da Cemevi Binası İçin Gece

Londra’nın kuzeyindeki Edmonton bölgesinde düzenlenen İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM- Cemevi) ve Britanya Alevi Federasyonu (BAF) tarafından ortaklaşa organize edilen ’Dergahımızın İnşaatı İçin Birlik Olalım’ adı altında gece ilgi gördü.

Londra'da Cemevi Binası İçin Gece
 
Kervan Düğün Salonu’nda düzenlenen geceye Hackney Milletvekili Meg Hillier, Enfield Belediye Başkanı Ali Bakır, Haringey Belediye Başkanı Kaushika Amin, Haringey Belediye Meclis Üyesi Eczacı Ali Özbek, Enfield Belediye Meclis Üyeleri Suna Hurman, Nesimi Erbil, Haydar Ulus, Adeline Zeynep Kepez İşçi Partisi Milletvekili adayları John Ryan ve Kate Osamor da katıldı. Güzenlenen geceye Emre Saltık, Tolga Sağ, Ali İhsan Tepe, Sevim Aslan ve Olcay Bayır gibi sanatçılar da türküleriyle destek verdi.
 
Tuğba Özcivan’ın sunuculuk yaptığı gece İAKM-Cemevi Semah Ekibi’nin semah dönmesi ile başladı. Gecede konuşma yapan BAF Başkanı İsrafil Erbil ve İAKM Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay, böyle bir geceye katılarak duyarlılık gösteren konuklara katılımları ve destekleri için teşekkür etti.
 
İNTİHAR VE CENAZELERLE ANILMIYOR
 
Konuşmasında, yakın bir zamana kadar Alevilerin ve Cemevleri’nin, Londra’da gençlerin intiharları ve cenazeleri ile anılırken artık bu tür duyumların azaldığına işaret eden BAF Başkanı Erbil, "Birlik beraberliğin güçlenmesi sonucunda Aleviler tüm Britanya çapında örgütlenerek federasyon olduğunu" söyledi.
 
İAKM- Cemevi Başkanı Demiralay da, günümüzde Alevi inancı ve değerlerinin tehlikelerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Wood Green’deki Cemevi inşaatının biran önce tamamlanması için maddi yardıma ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. Gecede, Mehmet Karakuş yönetimindeki International Dance & Music Centre Folklor Ekibi Muş- Varto Halk Oyunları sergiledi.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER