banner9

'Kurbanlarınızı Şoksuz Kesin'

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) kurbanlıkların şoklandıktan sonra kesilmesinin dinen caiz olduğunu açıklamıştı. Ancak konunun hassasiyeti ve açıklamanın yanlış anlaşılmaya meydan vermemesi için DİTİB bir basın bildirisi yayınladı. İlk açıklamayı yapan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Vekili Ramazan Ilıkkan’ın gönderdiği basın bildirisinde bu kez, Müslümanlara kurbanlarını şoksuz kesmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

'Kurbanlarınızı Şoksuz Kesin'
“ALMAN MAKAMLARI ANLAYIŞ GÖSTERMELİ”
 
Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile Müslüman toplumunda Kurban ibadeti ile ilgili çeşitli tartışmalar yapılmakta, kurbanların hangi usullerle kesileceğine dair çeşitli görüşler ortaya atılmaktadır. Almanya’da ise, bu tartışmaların daha yoğun yapılması, Alman kanunlarına göre şoklama veya narkoz kullanılmadan kurbanların kesilmesine müsaade edilmemesinden kaynaklanmaktadır. 14 asırlık dini geleneğimizde biz Müslümanlar, Allah’ın ve O’nun Rasulü’nün bizlere öğrettiği şekilde ibadetlerimizi gerçekleştirme gayreti içerisinde bulunuyoruz. Bu sebeple DİTİB camiası olarak, kurban ibadetini yerine getirecek olan cemaatimize ve Müslümanlara, şoklama veya narkoz kullanılmadan kurbanlarını kesmelerini tavsiye ediyoruz. Alman makamlarından ve yetkililerden de kurban ibadetini gerçekleştirecek Müslümanlara bu konuda anlayış göstermelerini ve destek vermelerini bekliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
 
İLK AÇIKLAMADA NELER SÖYLENMİŞTİ?
 
DİTİB Genel Başkan Vekili Ramazan Ilıkkan ilk açıklamasında, “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulumuz tarafından, Almanya’da şok dışında kesim mümkün olmadığı ve şoklama ile hayvan ölmediği, daha canlı iken kesildiği için dinen caiz olduğu yönünde fetva verilmiştir. Almanya’da uygulanan budur. Ama Almanya’nın dışında vatandaşlarımız Hollanda’da, Belçika’da şoksuz kesimi de tercih etmektedirler. Bizim DİTİB olarak da, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da Almanya’da zaruretten dolayı şokla kesimin de caiz olacağı şeklinde fetvası vardır” demişti.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2015, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER