banner51

Kraliçe'den Tarihi Ziyaret

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahta çıkışının 60. yılı çerçevesinde, 2 günlük Kuzey İrlanda ziyaretine başladı.

Kraliçe'den Tarihi Ziyaret

Kraliçe 2. Elizabeth'in programında, Enniskillen'de yapacağı kilise ziyaretleri yer alıyor.
Kraliçe'nin, silah bırakan İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu'nun (IRA) eski liderlerinden Martin McGuinness ile bir araya gelecek olması, ziyarete Kuzey İrlanda barış süreci açısından da tarihi önem kazandırıyor.
Kuzey İrlanda yönetiminin Sinn Fein partili Birinci Bakan Yardımcısı McGuinness yarın Belfast'ta Kraliçe ile aynı davete katılacak ve böylece bir Sinn Fein lideri ilk kez bir İngiliz monarkıyla el sıkışmış olacak.
Kraliçe'ye ziyaretinde eşi Prens Philip de eşlik ediyor. Prens Philip'in amcasının 1979 yılında IRA tarafından öldürüldüğü biliniyor.

Martin McGuinness, Kraliçe ile planlanan görüşmesine dair basına yaptığı açıklamada, bazı spekülasyonların aksine, buluşmanın görüntülerinin kamuoyuyla paylaşılmasında bir sakınca görmediğini söyledi.
"Bir şeye karar verdiysem, kapıların ardına saklanmam" diyen McGuinness, "Yıllar boyunca İngiliz devletinin şiddetinden fena halde canı yanmış insanları temsil ediyorum" dedi.
Martin McGuinness, Demokratik Birlik Partili (DUP) Birinci Bakan Peter Robinson ile Kuzey İrlanda yönetiminin başında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER