'Kosova'ya Vize Muafiyeti Yok'

Avrupa Konseyi, Kosova’nın vize muafiyeti için yeterli olmadığına karar getirdi. Avrupa Konseyi, Kosova’nın ilerleme kaydetmesine rağmen bunun vize muafiyeti için yeterli olmadığını belirtti.

'Kosova'ya Vize Muafiyeti Yok'
Kosova ile Avrupa Birliği arasında Ekim ayında imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, Avrupa Konseyi tarafından olumlu olarak değerlendirilirken, kısa bir süre içerisinde yayınlanması beklenen vize muafiyeti raporunda tüm kriterlerin yerine getirilmesinin önemine vurgu yapıldı. Raporda Kosova’nın vize muafiyeti için çalışmalarını sürdürmesi tavsiyesinde de bulunuldu. Raporda dikkat çeken bir diğer detay ise, 52. maddede yer alan, “Var olan siyasi krizin biran önce çözülmesi gerekmektedir. Konsey, siyasi amaçlar için şiddetin kullanılması ve Meclis çalışmalarının boykot edilmesini şiddetle kınamaktadır” ifadeleri oldu.
 
ACİL TOPLANTIDA BULUNAN KOSOVA HÜKÜMETİNDEN AB KONSEYİNE TEPKİ
 
AB Konseyi’nin kararı ardından acil bir şekilde toplanan Kosova Bakanlar Kurulu’nun gündeminde, Kosova’nın vize muafiyeti sürecinde Avrupa Konseyi’nden gelen değerlendirme vardı. Bu yıl da vize muafiyetinin gerçekleşmeme suçlusunun AB olduğu ifade edildi. Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Başbakan İsa Mustafa, “Kosova, vize muafiyeti için gerekli tüm kriterleri yerine getirmiştir” derken, demokraside çifte standardın uygulanamayacağını söyledi. Başbakan İsa Mustafa, tüm kriterlerin yerine getirilmesine ve söz verilmesine karşın AB’nin, Kosova’yı hayal kırıklığına uğrattığını belirti. Başbakan Mustafa, AB Kosova Ofisi Şefi Samuel Zbogar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve memnuniyetsizliğini aktardığını da ifade etti
 
Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi ise, “Kosova’ya bu yıl da vize muafiyetinin sağlanmaması durumunda, siyasiler ve medya rahatlıkla Priştine’deki AB ofisi önünde eylem düzenleyebilirler. Çünkü öyle bir durumda sadece hayal kırıklığı değil aynı zamanda bir aşağılanma da söz konusudur” dedi.
 
Temkinli konuşan Entegrasyon Bakanı Bekim Çollaku ise, vize muafiyeti sürecinde nihai kararı beklediklerini dile getirdi.
 
Görüntü Dökümü
 
Ab konseyi
 
Ab konseyinin basın toplantısı
 
Kosova bakanalar kurulu toplantısı
 
Başbakan İsa Mustafa konuşuyor
 
Başbakan Yardımcısı Haşim Taçi konuşuyor
 
Entegrasyon Bakanı Bekim Çollaku konuşuyor
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER