banner51

Kosova'da Protesto

Kosova Radyo Televizyonu (RTK) çalışanları, televizyonda görevli 3 baş editörün seçiminde usulsüzlük yapıldığı ve bu editörlerin sansürcü uygulamalarda bulunduğu gerekçesi ile kanal önünde protesto düzenledi.

Kosova'da Protesto
Haber Sorumlusu Rabişa Muhaceri, yaptığı basın açıklamasında, "RTK’nın yönetim kurulunun, seçilen baş editörleri görevlerinden almasını talep ettik. Uzun süredir kamu medya kurumu olarak bağımsız haber yapma hakkımız elimizden alındı. Bir çok defa baş editör seçilen bu kişiler haber bültenlerimize müdahale etmiş, sansür uygulamış ve işimizi profesyonelce etik bir şekilde yapmamıza engel olmuştur. Tüm bu yaşananları kanıtlayacak deliller var elimizde. Doğru olmadığını biliyoruz ama RTK’nın imajını korumak için protesto gösterisi düzenlemek zorunda bırakıldık. Yönetim kurulunun, baş editör seçilen kişileri görevden alınmasını ve yeni iş ilanı verilmesini saygıyla karşılıyoruz. Açılacak yeni iş ilanına burada bulunan 12 haber editörü adına konuşuyorum, hiç birimiz başvuru yapmayacağız. Bir önceki ilanda seçilen haber editörlerininde bu ilana başvurmalarının engellemsesini istiyoruz. Siyaetçilerin RTK’dan ellerini çekmesini ve RTK’nın finansal durumunun meclsite görüşülmesini talep ediyoruz" dedi.
 
RTK Sendika Başkanı Fadil Hoca da "Mecliste bir an önce RTK’da mevcut durumu araştıracak bir parlamenter komisyonun kurulması gerekiyor ve meclisten bu adımı atmasını bekliyoruz" diye konuştu. Protesto sırasında Kosova polisi, RTK binasının önünde ve içinde geniş güvenlik önlemi aldı. Protestolar olaysız sona erdi. Eylem nedeniyle haber bültenleri kısaltılmış bir şekilde yayınlandı.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER