Kosova Merkez Bankası 15 Yaşında

Kosova Merkez Bankası’nın 15’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlen törene Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Türkiye’den ve diğer ülkelerden iş adamları, büyükelçiler ve AB Ofisi yetkilileri katıldı.

Kosova Merkez Bankası 15 Yaşında
Açılış konuşmasını Merkez Bankası Başkanı Bedri Hamza yaptı. Hamza, Kosova Merkez Bankası’nın, ülke ekonomisinin temel taşlarından biri olduğunu, çok sayıda yabancı bankanın kurulmasına yol açarak, ekonomik gelişmeye katkı sunduğunu ifade etti. Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga ise son günlerde artan göç sorununa değindi. Yahyaga ayrıca Kosova’da ekonomik kalkınmanın yetersiz seviyede olması, işsizlik ve etkisiz bir yönetimin güvensiz bir ortam ile suç örgütlerinin yaygınlaşmasına neden olacağına işaret etti.
 
Yetersiz ekonomi büyüme, işsizlik ve hükümetin etkisinin eksikliği güvensizliği teşvik eden bir ortamın oluşmasına suç grupları ile radikal etkilerin artmasına neden olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, "Ülke dışında, IŞİD’e dahil olan Kosovalı gençlerin sayısı bizleri derinden üzmektedir" dedi.
 
Cumhurbaşkanı, bu durum ortadan kaldırmak için yeni kurulan Hükümetin başta gelen ödevlerini oluşturduğunu ve yeni kurulan Hükümeti göreve davet ediyorum dedi. Ardından, Kosova Merkez Bankası’nın başarılı çalışanlarına takdirnameleri sunuldu.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER